• 2013-06-29

W imię… Szumowskiej od września w kinach

20 września na ekrany kin trafi W imię… – wyreżyserowana przez Małgośkę Szumowską historia niemożliwej miłości księdza, osadzona w realiach katolickiej społeczności.

Kadr z filmu „W imię...” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „W imię...” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Poruszająca opowieść o człowieku uwikłanym w intymny dramat, po paśmie sukcesów na międzynarodowych festiwalach, została sprzedana do szerokiej dystrybucji w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym do USA. W Polsce dystrybutorem nowego obrazu autorki wielokrotnie nagradzanych 33 scen z życia i głośnego Sponsoringu jest firma Kino Świat.

Ksiądz Adam (Andrzej Chyra) obejmuje nową parafię i organizuje ośrodek dla młodzieży niedostosowanej społecznie. Szybko przekonuje do siebie ludzi energią, charyzmą i otwartością. Przyjaźń z miejscowym outsiderem (w tej roli Mateusz Kościukiewicz) zmusi kapłana do zmierzenia się z własnymi problemami, przed którymi kiedyś uciekł w stan duchowny.

W obsadzie – obok Andrzeja Chyry (Dług, Wszyscy jesteśmy Chrystusami) i Mateusza Kościukiewicza (Baby blues, Wszystko, co kocham) – Maja Ostaszewska (Jack Strong, Katyń, Uwikłanie), Łukasz Simlat (Wymyk, Lincz, Bez tajemnic), Tomasz Schuchardt (Jesteś Bogiem, Miasto 44) i Olgierd Łukaszewicz (Generał Nil, Katyń).

Autorem zdjęć, a równocześnie współscenarzystą, jest Michał Englert, laureat festiwalu Sundance za zdjęcia do filmu Nieulotne i FPFF w Gdyni za 33 sceny z życia.

Światowa premiera filmu odbyła się w ramach 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz reprezentował Polskę w Konkursie Głównym i uhonorowano go prestiżową nagrodą Teddy Award. Wśród jej poprzednich laureatów znaleźli się, między innymi: Pedro Almodóvar, Tilda Swinton, Francois Ozon, Derek Jarman, Lukas Moodysson i Todd Haynes. Berlińska premiera filmu zakończyła się długą owacją na stojąco i obiła się szerokim echem na łamach międzynarodowej prasy.

Kolejny zagraniczny sukces W imię… to Nagroda Główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dortmund|Cologne 2013 (The International Feature Film Award), gdzie polska produkcja rywalizowała z ponad setką filmów z pięćdziesięciu krajów świata, z których do Konkursu Głównego trafiło zaledwie osiem. W uzasadnieniu nagrody dla W imię… doceniono obraz Szumowskiej za jego odwagę, wybitną grę aktorską oraz głębokie, humanistyczne przesłanie. W imię… zostało również uhonorowane Nagrodą dla Najlepszego Filmu, a Andrzej Chyra Nagrodą dla Najlepszego Aktora na Neisse Film Festival Zittau 2013.

W imię…
Scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Obsada: Andrzej Chyra, Mateusz Kościukiewicz, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Tomasz Schuchardt, Olgierd Łukaszewicz
W kinach od 20 września 2013 r.

Dodaj komentarz