• 2013-06-29

Szybki cash 2

30 sierpnia polską premierę będzie mieć Szybki cash 2 Babaka Najafiego, nakręcony w oparciu o drugi tom sztokholmskiej trylogii noir Jensa Lapidusa.

Kadr z filmu „Szybki cash 2” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Szybki cash 2” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Szwecja to nie tylko piosenki ABBY czy słodkie dzieci z Bullerbyn. Mroczne kryminały i kręcone na ich podstawie thrillery stały się marką rozpoznawaną na całym świecie. Film Babaka Najafiego (laureata Berlinale) powstał w oparciu o drugi tom (Zimna stal) sztokholmskiej trylogii noir Jensa Lapidusa, sprzedanej w milionach egzemplarzy w kilkudziesięciu krajach.

Szybki cash 2 opowiada o dalszych losach Johana JW Westlunda – biednego taksówkarza aspirującego do klasy wyższej, który stał się handlarzem narkotyków. W filmie wracamy do niego po trzech latach. JW (grany przez Joela Kinnamana) spędził je w celi razem ze swoim dawnym wrogiem – sparaliżowanym po postrzale byłym cynglem Mrado. W więzieniu zaprzyjaźniają się i są sobie lojalni. W trakcie odsiadki JW stworzył oprogramowanie, które chciałby sprzedać i uczciwie na nim zarobić po opuszczeniu więzienia. W trakcie przepustki Johan dowiaduje się, że kolega, który miał mu pomóc w rozkręceniu interesu, jest zwykłym oszustem i kradnie jego projekt, a Johan bez pieniędzy i mieszkania znów musi szukać szybkiej kasy.

Zaskakująco pokazany w filmie jest Sztokholm – miasto przypomina bardziej Gotham City, niż dużą, europejską stolicę. Pod kruchą warstwą mieszczańskiego dobrobytu kłębi się przestępczy świat imigrantów, narkotykowych bossów i handlarzy ludźmi. Z niego wywodzą się dwaj kolejni bohaterowie, których losy splotą się z życiem JW: Jorge i Mahmoud. Jorge (wykreowany przez Matiasa Varelę) wraca do Szwecji z planem zarobienia milionów koron na nielegalnym obrocie dużą partią narkotyków. Oczywiście przekręt się nie udaje i traci towar. Zdesperowany spotyka na swojej drodze Mahmuda, zadłużonego po uszy u mafijnego bosa Radovana (w tej roli – znany z obsypanego Oscarami Wroga numer jeden – Fares Fares). We trzech zrobią wszystko, aby ponownie zdobyć dużą kasę. Szybka kasa oznacza szybkie życie, nieraz jednak i szybką śmierć…

Szybki cash 2
Reżyseria: Babak Najafi
Dystrybucja: Vivarto
W kinach od 30 sierpnia 2013 r.

Dodaj komentarz