Pamiątka, zabawka, talizman. Wystawa w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

30 czerwca odbędzie się wernisaż wystawy Pamiątka, zabawka, talizman. Wystawa i projekt prezentowane są w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Figurki z kolekcji Leszka Macaka i Eryki Lehrer. Fot. Grzegorz Mart (źródło: mat. prasowe)

Figurki z kolekcji Leszka Macaka i Eryki Lehrer. Fot. Grzegorz Mart (źródło: mat. prasowe)

Wystawa Pamiątka, zabawka, talizman przygotowana przez profesor Erykę Lehrer z Uniwersytetu Concordia w Kanadzie oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie w ramach 23. Edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej, jest częścią szerszego projektu, dotyczącego konwersacji międzykulturowej. Zmierza on do zrozumienia i przemyślenia zjawiska popularności figurek przedstawiających Żydów, wykonywanych w Polsce. Projekt przybliżyć ma długą historię wytwarzania i posiadania figurek oraz nakreślenie różnic kulturowych, religijnych, ekonomicznych, jak również wpływów politycznych, jakim zjawisko to ulega.

Ekspozycja, organizowana gościnnie w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, stawia pytania o to, czy pamiątka może być upamiętnieniem? W jaki sposób przedmiot może ranić, a w jaki uzdrawiać? Prezentacja ponad dwustu figurek przedstawiających Żydów, które pochodzą z wielu polskich i zagranicznych kolekcji, zachęcić ma do indywidualnych poszukiwań: Dlaczego Żydzi postrzegani są m.in. jako ci, którzy przynoszą szczęście, pieniądze, dobrobyt?

Zamiarem pomysłodawców projektu jest stworzenie podstaw dialogu pomiędzy tymi, którzy nadają tym figurkom odmienne znaczenia oraz różnią się w sposobie ich postrzegania. Dlatego odwiedzający wystawę będą mogli wziąć udział w przedsięwzięciu, przynosząc do Muzeum swoje własne figurki. Zostaną one tu sfotografowane lub sfilmowane, w zależności od sposobu, w jaki dana osoba będzie chciała podzielić się swoją opowieścią na ich temat. Swoje spostrzeżenia będzie można także zapisać. Zgromadzone materiały stworzą archiwum projektu, które posłuży dalszym celom badawczym.

Pamiątka, zabawka, talizman
wernisaż: 30 czerwca 2013 roku. Wystawę można oglądać do 14 lipca 2013 roku.
Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Dom Esterki, ul. Krakowska 46

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Od 28 czerwca do 7 lipca 2013 roku

Dodaj komentarz