• 2013-06-29

Dni otwarte w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie

Od 28 czerwca najcenniejsza na świecie kolekcja polskich monet, medali i banknotów jest ponownie dostępna dla publiczności. Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie otwiera – po ponad 70 latach – swoje podwoje.

Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego (źródło: mat. prasowe)

Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego (źródło: mat. prasowe)

W ramach projektu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej (ECNP) w otwartym po ponad 70-letniej przerwie muzeum zostanie wyeksponowana i udostępniona dla zwiedzających najcenniejsza część znajdującej się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) unikatowej, liczącej ponad 100 000 numizmatów kolekcji. Jej trzon stanowi obejmująca ponad 11 tysięcy monet, medali i banknotów kolekcja hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896) – najlepszy, jaki kiedykolwiek powstał, prywatny zbiór tego typu.

Wśród wyeksponowanych 2,5 tysiąca obiektów znajdują się najrzadsze monety i medale z okresu od średniowiecza po wiek XVIII, w tym denary Bolesława Chrobrego, unikatowe brakteaty z hebrajskimi napisami z czasów Mieszka III, złote donatywy, najwspanialsze medale Jagiellonów i Wazów, dzieła najlepszych europejskich medalierów XVII wieku, m.in. medal na pamiątkę zwycięstwa smoleńskiego oraz traktatów ze Szwecją i Turcją (1636), medal z widokiem Gdańska (1642), medal upamiętniający zajęcie Kijowa (1651), a także medal z okazji pokoju w Oliwie (1660). Centralnym elementem ekspozycji jest słynna studukatówka Zygmunta III Wazy wybita w 1621 roku w Bydgoszczy – jedna z największych historycznych monet na świecie i zarazem najdroższa obecnie polska moneta.

Uzupełnieniem ekspozycji numizmatycznej są najcenniejsze, unikatowe starodruki z kolekcji Emeryka Hutten-Czapskiego. Ta wyjątkowa i dla polskiej kultury bezcenna kolekcja zawdzięcza swoje bogactwo i ogrom licznym darczyńcom i ich hojnym darowiznom, które Muzeum zgromadziło przez lata.

Poczucie satysfakcji przy takich projektach jest wielkie. Złożyło się na to kilka spraw. Ten piękny pałacyk istniał, ale był zdewastowany. Przepiękna kolekcja monet pochodzących praktycznie z całego świata o wartości kolekcjonerskiej gigantycznej, do tej pory praktycznie była niedostępna. Udało się zrealizować przedsięwzięcie na poziomie naprawdę europejskim, czyli mamy obiekt uratowany, ale także kolekcję o wartości jubilerskiej, bo to sztuka nadzwyczajnych wartości i z mojego punktu widzenia dodanie do tego jeszcze pamięci Czapskiego, która będzie tym następnym etapem, spełnia wszystkie moje oczekiwania czyli te, które były związane z jakością, sposobem prezentacji, kosztami jak i późniejszymi kosztami eksploatacji

powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego zostało zrewitalizowane dzięki zainicjowanemu przez Muzeum Narodowe w Krakowie projektowi Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, nad którym osobisty patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach projektu całkowicie odbudowany i dostosowany do nowoczesnych standardów muzealnych został XIX-wieczny pałacyk Czapskich, w którym do 1939 roku eksponowana była kolekcja hrabiego Emeryka. W pałacyku powstało m.in. nowoczesne centrum ekspozycyjne i badawcze, spełniające najwyższe standardy bezpiecznego przechowywania kolekcji, specjalistyczna biblioteka dostępna dla wszystkich zainteresowanych, sala multimedialna. Pracami renowacyjnymi został także objęty zabytkowy ogród i lapidarium, które również będą udostępnione publiczności.

Piątek, sobota i niedziela (28, 29 i 30 czerwca) to dni otwarte dla publiczności. Przygotowany został specjalnym program dla naszych widzów. Wstęp wolny.

Udostępnienie dla publiczności wystawy oraz Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego: 28 czerwca
Dni otwarte: 28, 29 i 30 czerwca 2013 roku

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie
oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Józefa Piłsudskiego 12
Kraków

Dodaj komentarz