• 2013-06-29

Matej Vakula w śląskiej przestrzeni publicznej

Od 6 lipca w Centrum Sztuki Współczesnej w Bytomiu będzie można oglądać wystawę Mateja Vakuli pt. Agents of knowledge. Ekspozycja odbędzie się w ramach programu Projektu Metropolis.

Matej Vakula, „Agents of knowledge" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Matej Vakula, „Agents of knowledge" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Mateja Vakuli składa się z dokumentacji dwóch projektów realizowanych przez artystę na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim w ostatnich miesiącach w ramach rezydencji Projektu Metropolis. Pierwszy projekt Manual for Public Space stanowi platformę wymiany pomysłów na poprawę przestrzeni publicznej. Punktem wyjścia były warsztaty z mieszkańcami regionu, służące określeniu problemów ich przestrzeni publicznej i opracowania instrukcji do jego rozwiązania. Zebrane propozycje pokazują krok po kroku jak odzyskać przestrzeń publiczną i zmienić ją w bardziej dostępną oraz odpowiadającą potrzebom społeczności.

Powstały w ten sposób m.in. pirackie szalety miejskie w Katowicach, a take ławki nad rzeką Przemszą w Będzinie. Drugi projekt: Knowledge from Silesia stanowi miejsce wymiany idei i pomysłów z mieszkańcami Śląska zapraszanymi do dzielenia się posiadaną wiedzą. Artysta wystosował komunikat:

Podziel się ze mną swoimi umiejętnościami! Jeżeli uważasz, że to co robisz, jest wyjątkowe i warte pokazania innym, skontaktuj się ze mną. To może być cokolwiek, co według Ciebie jest w jakiś sposób użyteczne. Ja zrobię co w mojej mocy, by nauczyć się od Ciebie tych umiejętności i później przekazywać je dalej. Pokaż ludziom swoje zdolności! Pokaż potencjał Śląska!

Aby lepiej poznać ludzi ze Śląska i ich zainteresowania, zdecydowałem się stworzyć z nimi ten projekt. Nie chcę przyjmować roli artysty, krytyka czy pedagoga i wchodzić w stereotypowe relacje pomiędzy nauczycielem a uczniem, które opierają się na formie władzy, a nie wzajemnego szacunku. Chciałbym odwrócić te relacje i zostać tym, który uczy się od innych.

Artysta uczył się m.in. parzenia herbaty, masażu, robienia ogórków małosolnych, wykonywania , sztuczek magicznych, gimnastyki czy baletu.

Matej Vakula (ur. 1981) jest słowackim artystą i pedagogiem. W swojej pracy artystycznej łączy badania nad pojęciem sfery publicznej oraz fascynację nad sposobami przekształcania się informacji w wiedzę, i tego, jak wiedza może prowadzić do działania. Od około 2006 roku Matej Vakula zajmuje się obserwacją i badaniem przestrzeni publicznej oraz jej wykorzystywaniem i upolitycznianiem, oraz stawia pytanie jak odzyskać przestrzeń, która nie jest już publiczna. Te wysiłki przybierały bardzo różne formy, doprowadzając do przesunięcia rozważań o sferze publicznej ze sfery pojęciowej na kontekst sytuacyjny oraz odpowiednie działania. Wśród innych jego rozległych badań, Matej Vakula wykorzystuje narzędzia interwencji artystycznych, spektakli, radykalną geografię, archiwa, alternatywną pedagogikę, udostępnianie, oprogramowanie i net art. Swoimi projektami stara się przyczynić do pozytywnych zmian społecznych.

Matej Vakula obecnie wykłada na Akadami Sztuk Pięknych w Bratysławie, gdzie prowadzi seminarium – Change Lab (Laboratorium Zmiany Społecznej), przy którym współpracuje obecnie z Słowackim Instytutem Praw Człowieka. Wspólnie zrealizowali projekt na temat Słowacji jako producenta niebezpiecznego sprzętu wojskowego, szczególnie artylerii i klastrowej amunicji. Matej Vakula wystawiał m.in. w Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Węgrzech, Czechach i Rumunii. W zeszłym roku był nominowany do nagrody Čepan Oskar dla Młodej Sztuki Współczesnej. Od 2009 do 2011 jako stypendysta Fulbrighta, studiował w Massachusetts College of Art and Design i Massachusetts Institute of Technology. Matej Vakula pisuje również teksty krytyczne i kuratoruje. Jego teksty były publikowane m.in. we Flash Art, Profil i Project – Słowacki Przegląd Architektury.

Projekt powstał w ramach organizowanego wspólnie przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie w Katowicach programu Projekt Metropolis.

Kurator: Stanisław Ruksza
Współpraca: Radek Ćwieląg

Matej Vakula, Agents of knowledge
W ramach programu Projekt Metropolis
Wernisaż: 6 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 lipca 2013 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Kronika
Rynek 26
Bytom

Dodaj komentarz