• 2013-06-28

Stanisław Wilhelm Lilpop – początek XX wieku w trójwymiarze

Od 4 lipca w Domu Spotkań z Historią w Warszawie będzie można oglądać wystawę fotografii Stanisława Wilhelma Lilpopa pt. Będę to fotografował w kolorach.

Hania Lilpopówna (z prawej) ze swoją przyjaciółką Marią Wysocką, później Piątkowską, w dzieciństwie nazywaną Babetką – ogród letni wilii Lilpopów „Aida”, Podkowa Leśna, maj 1909. Fot. Stanisław Wilhelm Lilpop / archiwum Muzeum w Stawisku / FOTONOVA

Hania Lilpopówna (z prawej) ze swoją przyjaciółką Marią Wysocką, później Piątkowską, w dzieciństwie nazywaną Babetką – ogród letni wilii Lilpopów „Aida”, Podkowa Leśna, maj 1909. Fot. Stanisław Wilhelm Lilpop / archiwum Muzeum w Stawisku / FOTONOVA

Stanisław Wilhelm Lilpop – polski przemysłowiec, bywalec salonów, zapalony myśliwy, podróżnik i utalentowany fotograf już na początku XX stulecia eksperymentował z nowatorskimi technikami fotograficznymi – fotografią barwną i stereoskopową. Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa – to pierwsza w Polsce przeglądowa wystawa jego zdjęć zorganizowana w 150. rocznicę urodzin fotografa. Ekspozycja została przygotowana w wersji angielskiej i polskiej.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 180 fotografii, w tym najprawdopodobniej pierwsze polskie kolorowe zdjęcie wykonane w 1909 roku, kilkanaście barwnych zdjęć z początków stulecia wykonanych w technice autochromu, a także 30 fotografii stereoskopowych. To pierwsza wystawa, na której zdjęcia 3D będzie można oglądać bez specjalnych okularów (na monitorach i jako wydruki). Lilpop zaczął fotografować w roku 1907 lub 1908. Tematyka fotografii jest odbiciem jego zainteresowań, są to reportaże z jego licznych podróży po Polsce, Europie i Afryce w latach 1910-11, życie towarzyskie Warszawy, polowania, a także autoportrety, fotografie rodziny i znajomych, zwłaszcza ukochanej córki Anny, późniejszej żony Jarosława Iwaszkiewicza. Zdjęcia Lilpopa pokazują życie codzienne i wydarzenia historyczne pierwszych dziesięcioleci XX wieku, zwłaszcza warstwy społecznej, z której się wywodził fotograf.

Stanisław Wilhelm Lilpop był niezwykle barwną postacią – potomkiem warszawskiej rodziny przemysłowców, właścicielem majątku Brwinów, którego część sprzedał, by zrealizować marzenie o podróży do Afryki, założycielem miasta-ogrodu Podkowa Leśna, ojcem Anny Iwaszkiewiczowej i fundatorem domu w Stawisku, gdzie obecnie mieści się muzeum, a przede wszystkim utalentowanym fotografem o zacięciu reporterskim. Zmarł tragicznie, odbierając sobie życie 5 listopada 1930 roku w Warszawie.

W zbiorach Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zachowało się ponad 550 oryginalnych szklanych klisz (diapozytywów) z fotografiami Lilpopa, w tym 21 w kolorze, ponad 1000 odbitek na papierze, aparat Stéréospido A i przeglądarka do fotografii stereoskopowych francuskiej firmy Gaumont, a także notatki z podróży, zapiski dotyczące wykonywanych zdjęć, dziennik z wyprawy do Afryki, który prowadził dla swej córki czy pocztówki, na których opisywał jej miejsca, ludzi i swoje spostrzeżenia.

W trakcie trwania wystawy w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1) będzie można oglądać – na specjalnej ekspozycji – oryginalne archiwalia i pamiątki po Stanisławie Wilhelmie Lilpopie. Wystawie towarzyszyć będzie wyjątkowy album ze zdjęciami trójwymiarowymi – 3D, prawdopodobnie pierwszy tego typu album fotograficzny w Polsce.

Kuratorzy wystawy: Małgorzata Zawadzka i Tomasz Wierzejski
Projekt graficzny: prof. Maciej Buszewicz
Fotografia stereoskopowa: Miłosz Hermanowicz
Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Agencja Prasowa FOTONOVA.

Stanisław Wilhelm Lilpop, Będę to fotografował w kolorach
Wernisaż: 4 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 17 listopada 2013 roku
Dom Spotkań z Historią
ul. Karowa 20
Warszawa

Dodaj komentarz