• 2013-06-28

Przemysław Branas testuje psychofizyczne możliwości zapominania znaczeń

Od 29 czerwca w Galerii Wschodniej w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac Przemysława Branasa pt. Moro.

Plakat wystawy Przemysława Branasa pt. „Moro”, Galeria Wschodnia w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy Przemysława Branasa pt. „Moro”, Galeria Wschodnia w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Przemysława Branasa odwołuje się do podstawowych doświadczeń człowieka, jego relacji z otoczeniem oraz z samym sobą w kontekście mechanizmów oswajania i odswajania rzeczywistości. Artystę interesuje język i wiedza, narzędzia determinujące mentalne i fizyczne zdolności doświadczania i nazywania rzeczywistości oraz możliwość ich przekraczania. Twórczość Branasa wskazuje na siłę oraz konwencjonalność symboli, których internalizacja to zarówno warunek sprawnego funkcjonowania, oswajania świata, a także punkt wyjścia do podważania powszechnie akceptowanych form działania i poznawania.

Artysta testuje psychofizyczne możliwości zapominania intersubiektywnie podzielnych znaczeń, odwracalność interpretacji doświadczeń fizycznych (np. bólu i przyjemności). W jego praktykach pobrzmiewają echa ekstatycznych praktyk mistyków i świętych szaleńców, którzy poprzez ascezę i/lub sensoryczne przebodźcowanie (odswajanie) wykraczali poza dyskursywne rozważania o możliwościach, granicach oraz poprawnych metodach docierania do prawdy.

W prezentowanych w Galerii Wschodniej utworach artysta postuluje umowność granic dzielących procesy adaptacyjne na naturalnne i kulturowe; podważa determinizm i jednokierunkowość procesów socjalizacji. Sztuka Przemysława Branasa to naprzemienność oswajania i odswajania, nieustająca praca redefinicji poglądów, uchylanie się ideologizacji świadomości oraz sprzeciw wobec redukcji symbolu do dosłowności znaku.

Przemysław Branas (1987) – absolwent Wydziału Intermediów krakowskiej ASP, performer, autor sztuki wideo. Uczestniczył w wystawach zbiorowych oraz najważniejszych festiwalach sztuki performance w min. Polsce, Niemczech, Quebecu.

Kurator: Przemysław Chodań

Przemysław Branas, Moro
Wernisaż: 29 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 13 lipca 2013 roku
Galeria Wschodnia
ul. Wschodnia 29
Łódź

Dodaj komentarz