• 2013-06-28

Łódź Kaliska rusza z Maszynami drżącymi w Łodzi

Od 28 czerwca w Atlasie Sztuki w Łodzi będzie można oglądać wystawę prac Łodzi Kaliskiej pt. Maszyny drżące.

Łódź Kaliska, „Maszyny drżące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łódź Kaliska, „Maszyny drżące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maszyny drżące Łodzi Kaliskiej to trzeci projekt przygotowany przez artystów dla Atlasa Sztuki. Projekt inny od większości dotychczasowych projektów, z których słynie ta awangardowa grupa artystyczna. Poprzednie dwa projekty zrealizowane we współpracy z Atlasem Sztuki: Alementarz z 2007 roku oraz Chińczycy oglądają reklamę Atlasa Sztuki z 2008 roku także były odmienne od tego co oferowali artyści przez lata. Jednak Maszyny drżące to projekt najpoważniejszy ze wszystkich.

W przestrzeni wystawienniczej Atlasa Sztuki w jednej sali znalazły się rzeźby imitujące maszyny włókiennicze przykryte tkaninami. Jednak w rzeźbach Łodzi Kaliskiej tkaniny przykrywające maszyny ich nie przykrywając, gdyż pod spodem nie ma już maszyn, jest pustka. Swoim ustawieniem grupa maszyn odwzorowując układ ustawienia maszyn jednak go nie odwzorowuje, te maszyny nie pasują do obecnego wnętrza. Dodatkowo z głośników sączy się dźwięk pracujących maszyn w fabryce włókienniczej.

Łódź Kaliska, „Maszyny drżące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łódź Kaliska, „Maszyny drżące” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W drugiej z sal na ścianach eksponowana jest monumentalnej wielkości fotografia przedstawiająca z lotu ptaka współczesne centrum Łodzi, z którego zniknęły wszystkie obiekty powstałe do 1945 roku. Jak stwierdził Marek Janiak zdjęcie przedstawia miasto, w którym mieszkańcy definitywnie pozbyli się kłopotu historii.

Maszyny drżące to projekt poważny, dotykający bardzo uniwersalnych spraw, spraw trudnych i bolesnych. Piotr Rypson w swoim tekście zauważa, że:

Proces de-industrializacji Łodzi, kolejnego europejskiego miasta przemysłowego, przeżywającego ogromny kryzys na skutek globalizacji produkcji i migracji bezpaństwowego kapitału, któremu nie potrafią stawić czoła lokalne administracje, to bolesne doświadczenie dla mieszkańców tej wyjątkowej polskiej metropolii.

Małgorzata Butterwick pisząc o projekcie zwraca naszą uwagę na: brak i pustkę – nieodłączne doznania naszej egzystencji – zdające się być kluczowymi pojęciami wystawy.

Jacek Michalak

Łódź Kaliska, Maszyny drżące
Wernisaż: 28 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Atlas Sztuki
ul. Piotrkowska 114/116
Łódź

Dodaj komentarz