• 2013-06-28

Trwają zgłoszenia do Konkursu Artists Caught by [Umeå]

Konkurs Artists Caught by [Umeå] stanowi jeden z największych niekomercyjnych konkursów sztuki w Europie w kategoriach: fotografia, film oraz design. Udział w konkursie może wziąć każdy, kto do 30 czerwca zgłosi swoją pracę inspirowaną życiem i kulturą północnej Szwecji. Zwycięzców wyłoni międzynarodowe jury, składające się ze znanych i cenionych ekspertów ze świata sztuki. Jurorami z Polski są: Agnieszka Cielecka-Jacobson w kategorii design, Karolina Harazim w kategorii fotografia oraz Paweł Felis w kategorii film.

Artists Caught by Umeå Sweden, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artists Caught by Umeå Sweden, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Umeå, największe miasto na północnym wybrzeżu Szwecji, zwane również Bramą do Laponii, zostało Europejską Stolicą Kultury 2014. W Umeå progresywne życie kulturalne postrzegane jest jako klucz do pozytywnego rozwoju, dlatego miasto pragnie zaprosić ludzi z całego świata do udziału w konkursie będącym częścią projektu Umeå 2014. Patronat nad działaniami towarzyszącymi całemu przedsięwzięciu objęła księżniczka Wiktoria, przyszła królowa Szwecji, i jej mąż książę Daniel.

Umeå 2014 zaprasza artystów z całego świata do udziału w konkursie. Prace konkursowe zostaną wystawione w drugiej połowie 2013 roku, zarówno w czasie odbywającej się od września do października trasy Caught by [Umeå] po ośmiu europejskich miastach będących gospodarzami pólfinałów, jak i online, w ramach programu Stolica Kultury 2014.

Polskie prace zakwalifikowane do półfinałów zostaną zaprezentowane podczas imprezy Caught by [Umeå], która odbędzie się w Warszawie w dniach 12-13 września.

Fakty o konkursie Artists Caught by [Umeå]:

 • Na stronie konkursowej znaleźć można wszystkie prace w kategorii fotografia, film oraz design.
 • Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane do 30 czerwca 2013 roku.
 • Wszystkie osoby, które ukończyly 18 lat, mogą zgłosić dowolną liczbę prac.
 • Jury składające sie z ekspertów w każdej kategorii wybierze prace do półfinału. Zwycięskie prace z Polski zostaną zaprezentowane w Warszawie w dniach 12-13 września 2013.
 • Internauci mogą głosować na swoje ulubione prace online po 15 lipca br.
 • Zwycięzca każdej kategorii zostanie ogłoszony podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w styczniu 2014 roku.
 • Każdy z 3 finalistów Wielkiego Finału (po 1 w każdej kategorii) otrzyma nagrodę w wysokości 3 000 Euro.

W skład międzynarodowego Jury wchodzi troje ekspertów z Polski.

Prace w kategorii design oceniać będzie Agnieszka Cielecka-Jacobson, jedna z najbardziej znanych promotorek młodych projektantów zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W 2008 roku została dyrektorem artystycznym Łódź Design Festival i od tego czasu objęła kuratelą kilka głównych wydarzeń festiwalu. Ponadto jest współautorką innowacyjnego na skalę światową programu nauczania w School of Form, gdzie pełni funkcję dyrektora programowego ds. designu oraz jest szefową specjalności Domestic Design.

Prace w kategorii fotografia oceni Karolina Harazim, która zajmuje się animacją kultury i wydarzeń artystycznych, a od 2010 roku prowadzi swój autorski kurs akademicki i warsztaty na temat marketingu w sztuce. Od 2011 roku współpracuje z Instytutem Goethego w Krakowie, jest także zaangażowana w promocję festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie.

Prace w kategorii film oceni Paweł Felis, krytyk filmowy Gazety Wyborczej, laureat głównej nagrody 8. edycji konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych w roku 2003. Jest członkiem FIPRESCI, zajmuje się upowszechnianiem kultury filmowej.

Daty europejskich półfinałów 2013:

 • Kopenhaga, 5 września
 • Warszawa, 12-13 września
 • Londyn, 19-20 września
 • Amsterdam, 26-28 września
 • Paryż, 3-5 października
 • Mediolan, 10-11 października
 • Barcelona, 17-18 października
 • Hamburg, 24-26 października

Konkurs Artists Caught by [Umeå]
Zgłoszenia można wysyłać do 30 czerwca 2013 roku
Zwycięskie prace z Polski zostaną zaprezentowane w Warszawie w dniach 12-13 września 2013 roku

Dodaj komentarz