• 2013-06-28

Filmowa Stolica Lata

Blisko 80 projekcji w najbardziej urokliwych zakątkach Warszawy i to przez całe wakacje. 2 lipca rusza ósma edycja Filmowej Stolicy Lata.

Filmowa Stolica Lata, fot. Adam Warzyszynski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmowa Stolica Lata, fot. Adam Warzyszynski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku na mieszkańców stolicy czeka aż jedenaście wyjątkowych miejsc, w których odbywać się będą pokazy kin plenerowych. Inauguracja odbędzie się już w najbliższy wtorek na Polu Mokotowskim wraz z Gwiazdorskimi Nocami nc+. Filmem otwierającym będzie tegoroczny laureat Oskara, film oparty na faktach, Operacja Argo.

Filmowa stolica lata poszerza swoje horyzonty. W tej edycji organizatorzy zapewnili dwa, nowe miejsca pokazów. Oprócz dobrze znanych lokalizacji takich jak: Pole Mokotowskie z Gwiazdorskimi Nocami nc+, Park Skaryszewski, Kino Letnie w Ogrodzie Saskim cyklem filmów Ludzie, nie systemy Grupy BPS, Ursynowskie Lato Filmowe na Kopie Cwila, Park Henrykowski na Białołęce czy Park Bródnowski na Targówku, na kinomanów czekają również – Stadion RKS Okęcie na Włochach oraz górka przy ul. Strażackiej w Rembertowie. Do tegorocznej akcji włącza się również Centrum Nauki Kopernik ze swoimi pokazami.

Zadbano także o bogaty, różnorodny repertuar, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wśród filmów, zaprezentowane zostaną hity ostatnich lat, przedwojenne polskie melodramaty, komedie, romanse, filmy obyczajowe, zaś dla miłośników superbohatera w stroju nietoperza seria o Batmanie.

W zeszłym roku w ciągu całego lata Filmowa Stolica Lata przyciągnęła blisko 50.000 widzów. Wiele pokazów cieszyło się olbrzymią popularnością, dlatego by dostać miejsce siedzące należy przyjść nieco wcześniej. Warto pamiętać, że pogoda bywa kapryśna, dlatego na wszelki wypadek można ze sobą zabrać ciepły sweter i parasol.

Sponsorzy, platforma nc+ oraz CANAL+, zapraszają amatorów kina pod gwiazdami na Gwiazdorskie Noce nc+, które odbywać się będą na Polu Mokotowskim w każdy wtorkowy wieczór. Co roku, ze względu na wyjątkową atmosferę, właśnie to miejsce przyciąga najwięcej osób. Także tym razem na widzów czekają głośne tytuły z wyśmienitą obsadą aktorską. Na początek mocne uderzenie i obsypany Oskarami obraz w reżyserii Bena Afflecka – Operacja Argo. W następnych tygodniach Filmowa Stolica Lata na Polu Mokotowskim zabierze kinomanów w podróż po sławnych stolicach świata i zaprezentuje kolejne hity: Zakochanych w Rzymie, Kac Vegas w Bangkoku, O północy w Paryżu i Vicky Christina Barcelona. Zapowiedzi na drugą połowę lata prezentują się równie imponująco. Wystarczy wymienić takie filmowe perełki jak choćby: Życie Pi, Czarny Łabędź czy kultowy obraz Kalifornia, a to tylko niektóre z gwiazdorskich propozycji.

Centrum Nauki Kopernik przygotowało w tym roku program pt. Planeta Miasto. Chcemy czy nie, wielkie miasta rządzą światem. Na Międzynarodowym Biennale Architektury w Rotterdamie w 2012 roku, XXI wiek okrzyknięto epoką metropolii. Ocenia się, że miasta takie jak Szanghaj, Sao Paulo czy Nowy Jork zmieniają się w swoiste państwa w państwach! Warto je poznać i oswoić. W ramach trzeciej edycji Kina Letniego w Parku Odkrywców, proponujemy filmowy przewodnik po największych światowych aglomeracjach. Co piątek wybieramy się do innego miasta: Buenos Aires, Nowego Jorku, Paryża, Pekinu. Seanse filmowe poprzedzają dyskusje ze specjalistami. Zaproszeni goście pokazują, jakim globalnym tendencjom podlega Warszawa oraz które miasta kreują warte naśladowania wzorce. Spotkania prowadzi Adam Leszczyński, dziennikarz i publicysta.

W Parku Skaryszewskim, po zeszłorocznym sukcesie polskich przedwojennych komedii pokazane zostaną polskie przedwojenne melodramaty. Filmy piękne, wzruszające i przenoszące nas w dawne czasy, z miękkim i melodyjnym językiem polskim, przystojnymi amantami i pięknymi kobietami.

A w Ogrodzie Saskim aż dwa cykle pokazów. Jeden to cykl podróżniczy realizowany w ramach Kina Letniego w Ogrodzie Saskim współfinansowanego przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy, a drugi to cykl filmów pod hasłem Ludzie, nie systemy organizowany przez Banki Spółdzielcze z Grupy BPS. Banki Spółdzielcze zaproszą na kultowe hity jak m.in. Matrix, czy Podziemny krąg, które obrazują zalety jednostkowego podejścia do problemu, w kontrze do rozpatrywania go szablonowo. Tak jak Banki Spółdzielcze wymykają się  ramom, traktując swoich Klientów indywidualnie i po ludzku.

Warto wspomnieć o dwóch nowych lokalizacjach. Stadion RKS Okęcie to miejsce z dobrą komunikacją (róg ul. Hynka i al. Krakowskiej) i wygodnymi trybunami. Sceneria wprost wymarzona dla wielkich superprodukcji. To tu między innymi będzie można zobaczyć Avatara czy Braveheart. Kolejnym nowym miejscem jest górka przy ul. Strażackiej w dzielnicy Rembertów. W tym naturalnie ukształtowanym amfiteatr pokazany zostanie cykl komedii m.in. Kac Vegas i Szefowie wrogowie.

Na wszystkie pokazy wstęp jest wolny.

Filmowa Stolica Lata
2 lipca – 31 sierpnia 2013 r., projekcje poza wybranymi lokalizacjami rozpoczynają się o godzinie 21.45 w lipcu i 21.15 w sierpniu
Warszawa

Dodaj komentarz