• 2013-06-28

Chorwackie kino w roli głównej

1 lipca Chorwacja, jako 28 kraj, dołączy do Unii Europejskiej. Z tej okazji w dzień akcesji we Wrocławiu odbędzie się Maraton filmowy z chorwackim kinem w roli głównej. 

Maraton filmowy z chorwackim kinem w roli głównej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maraton filmowy z chorwackim kinem w roli głównej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokazy filmów odbędą się w poniedziałek 1 lipca w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Widok 10. Początek maratonu o godz. 12.00. W repertuarze znajdą się trzy filmy: obyczajowy, komedia i dramat. Ich dobór nie jest przypadkowy. Organizatorom maratonu zależy bowiem, żeby wrocławianie mogli poznać różne spojrzenia chorwackich reżyserów na otaczającą ich rzeczywistość. Co ciekawe, w twórczości tej nie brakuje polskich akcentów. Okazuje się, że na bałkańską kinematografię wpływ miała działalność polskiej opozycji demokratycznej i przemiany, do jakich dochodziło w naszym kraju w czasach PRL.

Plan maratonu:

  • godz. 12.00 – Duch marszałka Tito (Maršal)
  • godz. 14.00 – Dziecko szczęścia (Sretno dijete)
  • godz. 15.50 – Osioł (Kenjac)

Bezpłatne wejściówki na maraton można odbierać do 28 czerwca do godz. 18.00 w Punkcie Informacyjnym Unii Europejskiej przy ulicy Widok 10 we Wrocławiu.

Opisy filmów:

Duch marszałka Tito (Maršal) – zabawna komedia, której akcja rozgrywa się na dalmatyńskiej wyspie Vis, na której w czasie II wojny światowej przez pewien czas przebywał Josip Broz Tito. Pewnego dnia w czasie pogrzebu byłego partyzanta, jego zgromadzonym współtowarzyszom ukazuje się postać Josipa Broza Tity. Wieść o tym, że na wyspie pojawił się duch marszałka, sprawia, że staje się ona miejscem pielgrzymek dawnych partyzantów z Dywizji Dalmatyńskiej. Burmistrz Luka widzi w tym szansę na zarobek i organizuje manifestacje i koncerty, nawiązujące do czasów socjalistycznej Jugosławii. Grupa byłych partyzantów oburzona postępowaniem burmistrza zamierza przejąć władzę na wyspie. Rozgłos, jaki zyskuje sprawa Tity, powoduje przysłanie na wyspę dwóch agentów służb specjalnych z Zagrzebia. W końcu marszałkiem okazuje się chory psychicznie ojciec miejscowej nauczycielki, który przez wiele lat pracował w instytucjach propagandowych i uwierzył, że jest Titą. Film został wyróżniony nagrodą Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bratysławie w 2000.

Dziecko szczęścia (Sretno dijete) – filmowa opowieść, której narrator wspomina swoje młode lata związane z muzyką rockową w Chorwacji i byłej Jugosławii. Na tle własnych przeżyć ukazuje historię zespołów muzycznych, przybliża losy ich członków oraz to, jak ich życie toczy się obecnie. W twórczości niemal każdej z tych kapel – powstałych w Chorwacji w latach 80. i 90. XX wieku – przewijają się motywy poszukiwania wolności i dążenia do niezależności swojej ojczyzny. W filmie nie brakuje polskiego akcentu. Ukazane zostaje, jak Solidarność, postać Lecha Wałęsy i głębokie zmiany społeczno-polityczne w naszym kraju, stają się dla Chorwatów drogowskazem, jak uzyskać niepodległość i samodzielność w Europie.

Osioł (Kenjac) – jest rok 1995. Lato, podczas którego ma miejsce słynna operacja Burza. Boro, jego żona Jasna oraz syn Luka, wyruszają w podróż do swojej rodzinnej wioski Drinovci w Hercegowinie. Mężczyzna zamierza odwiedzić swojego brata, któremu udało się opuścić Sarajewo ze swoją rodziną.

Maraton filmowy z chorwackim kinem w roli głównej
1 lipca 2013 r., godz. 12.00
Siedziba Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej
Wrocław

Dodaj komentarz