• 2013-06-28

Blue Jasmine – nowy film Allena od sierpnia w kinach

23 sierpnia na ekrany polskich kin wejdzie nowy film Woody’ego Allena zatytułowany Blue Jasmine. 

Kadr z filmu „Blue Jasmine”, reż. Woody Allen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Blue Jasmine”, reż. Woody Allen (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Po zakochanym Rzymie i romantycznych uniesieniach w Paryżu, Woody Allen powraca do rodzinnej Ameryki. Fabuła jego najnowszego dzieła pozostaje owiana tajemnicą, dystrybutor zdradza jednak, że skupia się na historii mieszkanki Nowego Jorku, której uporządkowane życie zupełnie odmieni przymusowa przeprowadzka do San Francisco.

Na planie filmu, tradycyjnie dla Allena, spotkała się imponująca gwiazdorska obsada. Obok laureatki Oscara i dwóch Złotych Globów – Cate Blanchett (Aviator) wystąpili m.in. trzykrotnie nominowany do Złotego Globu i raz do Oscara Alec Baldwin (To skomplikowane), zwyciężczyni Złotego Globu Sally Hawkins (Happy-Go-Lucky, czyli co nas uszczęśliwia), znany z serialu Lost: Zagubieni, dwukrotny laureat Emmy – Michael Emerson oraz Peter Sarsgaard (Była sobie dziewczyna), Alden Ehrenreich (Tetro) i ulubieniec Ameryki, słynny komik, producent i scenarzysta – Louis C.K.

Jasmine (Cate Blanchett) przywykła do wygodnej egzystencji u boku męża-biznesmena Hala (Alec Baldwin). Do świata luksusowych rezydencji i limuzyn, kolacji w najdroższych restauracjach Nowego Jorku i zakupów w butikach topowych projektantów. Jednak kiedy Hal zostaje zatrzymany pod zarzutem malwersacji, a konta małżeństwa zablokowane, jej uporządkowane życie z dnia na dzień zmienia się nie do poznania. Żeby ukoić skołatane nerwy i uniknąć kłopotliwych spotkań ze znajomymi z nowojorskiej elity, Jasmine przenosi się do San Francisco, by tymczasowo zamieszkać u swojej siostry Ginger (Sally Hawkins). Szybko popada w konflikt z Chilim (Bobby Cannavale), prostolinijnym narzeczonym siostry. Szukając mężczyzny dla siebie, postanawia przy okazji uszczęśliwić Ginger i znaleźć jej odpowiedniejszego partnera.

Wkrótce siostra pozna rozrywkowego Ala (Louis C.K.), a o względy Jasmine zaczną zabiegać temperamentny lekarz (Michael Stuhlbarg) i szarmancki dyplomata Dwight (Peter Sarsgaard), zafascynowany jej urodą i arystokratycznym szykiem. Zawiłe relacje męsko-damskie staną się okazją do popisów błyskotliwego poczucia humoru Woody’ego Allena, który z właściwą sobie przenikliwością i inteligencją punktuje ludzkie słabości swoich bohaterów.

Blue Jasmine
Reż. Woody Allen
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach od 23 sierpnia 2013 roku

Dodaj komentarz