• 2013-06-27

Stacja Młoda Architektura

26 czerwca w Klubokawiarni Warszawa Powiśle odbyła się inauguracja cyklu wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami Stacja Młoda Architektura.

Stacja Młoda Architektura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stacja Młoda Architektura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stacja Młoda Architektura to cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami organizowany przez miesięcznik Architektura-murator. Spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie, począwszy od środy 26 czerwca, do końca września w klubokawiarni Warszawa Powiśle.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele najmłodszego pokolenia polskich architektów, zarówno czynni projektanci, jak i nauczyciele akademiccy, urzędnicy publiczni i społecznicy. Do udziału w spotkaniach redakcja zaprosiła uczestników trzecich ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi 2013, które odbyły się w maju tego roku.

Gośćmi pierwszego spotkania pt. Architekci jako miejscy aktywiści były: Marlena Happach ze stowarzyszenia Odbokuj oraz Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska z krakowskiego kolektywu Palce Lizać

Marlena Happach – założycielka i prezes stowarzyszenia Odblokuj. Absolwentka studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i L’Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette. Była stypendystka niemieckiej fundacji DAAD (TU Berlin Wydział Planowania Miejskiego i Regionalnego 2003). Wiceprezes ds. edukacji w prezydium OW SARP. Laureatka nagród i konkursów architektonicznych (m.in. Nagroda im. Erharda Buska, konkurs Przystanek dla Warszawy, Europan 10). Razem z mężem – Markiem Happachem – tworzą pracownię Happach Architekci.

Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska założycielki kolektywu Palce Lizać. Architektki realizują działania na granicy akcji społecznych, performansu i instalacji. Poprzez projekty site-specific kreują niekonwencjonalne obrazy w przestrzeni miejskiej w konfrontacji lub przy czynnym udziale mieszkańców. Szukają inspiracji w obrazach miasta, odrzuconych przedmiotach i przestrzeniach. Współpracują z takimi instytucjami jak Muzeum Narodowe w Krakowie, Bunkier Sztuki, Instytut Architektury. Laureatki m.in. węgierskiej edycji konkursu Culburb, festiwalu Przetwory, finalistki konkursu Skanska Bridging Prague, LightHouse Competition.

Stacja Młoda Architektura
26 czerwca –  30 września 2013 r. (kolejne spotkanie: 10 lipca 2013 r.)
Klubokawiarnia Warszawa Powiśle
Warszawa

Dodaj komentarz