• 2013-06-27

Materia Prima – wystawa polskiego wzornictwa w Danii

Do 1 września w duńskim Munkeruphus będzie można oglądać wystawę fotografii i dizajnu z Polski pt. Materia prima: pejzaż i projektowanie.

Materia Prima (źródło: materiały prasowe organizatora)

Materia Prima (źródło: materiały prasowe organizatora)

To, co nas otacza, inspiruje nas. Nawet, jeśli nie jesteśmy tego całkiem świadomi.

Materia Prima – to materia pierwotna: z jednej strony pospolite surowce: piasek, glina, kamień, drewno, wiklina. Z drugiej – unikalne połączenia kolorów, faktur i materiałów, stanowiące specyfikę lokalnego krajobrazu. Połączone – tworzą matrycę stale obecną w procesie twórczym.

Łącząc fotografie lotnicze laureata World Press Photo Kacpra Kowalskiego z obiektami stworzonymi przez polskich projektantów z podstawowych, niemal nieprzetworzonych materiałów, kuratorka wystawy, Agnieszka Jacobson-Cielecka zaprasza w podróż do wizualnych korzeni dizajnu.

To opowieść o symbiozie natury i sztuki, o cienkiej granicy pomiędzy tworzeniem i odtwarzaniem, pomiędzy kreacją i dokumentacją

– mówi kuratorka

Wystawie towarzyszy niewielka prezentacja zabawek zaprojektowanych przez polskich twórców. Wszystkie mają wspólne korzenie: obserwację natury i szacunek dla środowiska, analizę zachowań i potrzeb dzieci, szacunek dla tradycji i pamięci własnego dzieciństwa.

Projektanci Materia Prima: Jerzy Cielecki, Agnieszka Czop, Maciej Gąsienica – Giewont, Paweł Grunert, Jarosław Hulbój, Agnieszka Lasota, Malafor, Katarzyna Modrzejewska, Monika Patuszyńska, Justyna Popławska, Joanna Rusin, Tabanda, Bashko Trybek, Wzorowo.
Projektanci zabawek: Beza Projekt, Gagani, Maliny, Pani Jurek, Poorex.
Fotografie: Kacper Kowalski
Kuratorka wystawy: Agnieszka Jacobson-Cielecka

Wystawa powstała we współpracy z Ambasadą rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze. Jest częścią programu promocji polskiego designu organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Agnieszka Jacobson-Cielecka – kuratorka i krytyczka dizajnu, dziennikarka. Założycielka i pierwsza redaktor naczelna polskiej edycji ELLE Decoration. Dyrektor artystyczna i kuratorka Łódź Design Festival (2008-2011). Dyrektor programowa oraz szefowa specjalności Domestic Design w School of Form w Poznaniu. Promotorka polskiego projektowania na świecie.

Kacper Kowalski – za fotografie z lotu ptaka otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia m. in. World Press Photo, nikon 75th Anniversary Award, Grand Press Photo, national Geographic, Pilsner urquell International Photography Award (IPA), sony World Photography Award.

Materia Prima: pejzaż i projektowanie
22 czerwca – 1 września 2013 r.
Munkeruphus Munkerup strandvej 78, 3120 Dronningmølle
Dania

Dodaj komentarz