• 2013-06-27

Lior Shamriz na Ars Independent

Bohaterem drugiej retrospektywy 3. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent w Katowicach będzie izraelski reżyser Lior Shamriz.

Kadr z filmu „Beyond Love and Companionship”, reż. Lior Shamriz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Beyond Love and Companionship”, reż. Lior Shamriz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Shamriz kręci filmy mikrobudżetowe, w których angażuje przede wszystkim znajomych i przyjaciół. Efekty jego pracy dalekie są jednak od tego, co zazwyczaj kojarzy się z kinem offowym. Reżyser tworzy dzieła wyrafinowane wizualnie i dopracowane pod względem technicznym. Wyróżnia je głęboka świadomość formy – Shamriz często stosuje zabieg filmu w filmie, jego dzieła są autotematyczne, najczęściej opowiadają o filmowcach bądź artystach. Trzydziestopięcioletni reżyser celnie diagnozuje pokolenie dorosłych dzieci, wykorzenionych z tradycji i nie posiadających swojego miejsca na ziemi. Nie stroni przy tym od czarnego humoru, a swoje refleksje podszywa bolesną ironią.

Lior Shamriz zasiądzie w jury konkursu obok łotewskiej reżyserki Laili Pakalniny. Filmy oceniać będzie także jury studenckie wyłonione w drodze konkursu. Aby wziąć udział w konkursie należy napisać krótki esej (od 5 do 6 tys. znaków) na temat Przyszłość kina niezależnego i wysłać go na adres e-mail organizatora wraz z danymi osobowymi. Jak będzie wyglądało kino niezależne za kilka czy kilkadziesiąt lat? Kto albo co będzie jego przyszłością? Organizatorzy oczekują intrygujących wizji, ciekawych odkryć i zgrabnego stylu. Szczegóły na temat konkursu znajdują się na stronie internetowej festiwalu.

Kadr z filmu „Japan, Japan”, reż. Lior Shamriz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Japan, Japan”, reż. Lior Shamriz (źródło: materiały prasowe organizatora)

W związku z trudnym dla studentów okresem sesji egzaminacyjnej i licznymi prośbami, organizatorzy przedłużają nabór prac do 15 lipca 2013 roku.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Ars Independent jest Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

3. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Ars Independent
20-29 września 2013 r.
Katowice

Dodaj komentarz