• 2013-06-27

12. Letnia Szkoła Wyszehradzka

30 czerwca w Willi Decjusza w Krakowie rozpocznie się 12. Letnia Szkoła Wyszehradzka. W tym roku zgłoszenia przesłało ponad 380 studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna edycja odbywała się będzie od 30 czerwca do 13 lipca. Weźmie w niej udział 50 uczestników z 19 krajów: Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Armenii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Rumunii, Serbii, Tadżykistanu i Ukrainy.

Logo Letniej Szkoły Wyszehradzkiej (źródło: mat. prasowe)

Logo Letniej Szkoły Wyszehradzkiej (źródło: mat. prasowe)

Wśród ekspertów tegorocznej edycji znajdą się m.in.: wybitny historyk czeski Oldřich Tůma, Dyrektorka Funduszu Wyszehradzkiego Karla Wursterová, posłanka słowackiego parlamentu Magdaléna Vášáryová, konsultant w dziedzinie zarządzania kulturą Jean-Pierre Deru, słowacka pisarka i badaczka literatury Zuzana Husárová, reżyserka i działaczka społeczna Anna Lengyel, pisarz, dziennikarz i tłumacz literatury czeskiej Aleksander Kaczorowski. Część debat, wykładów i spotkań jest otwarta dla publiczności.

Wykład inauguracyjny pt. Wiek obojętności wygłosi prof. Josep Ramoneda, twórca Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie. Tradycyjnie odbędzie się również debata Ambasadorów i Przedstawiciela MSZ RP, tym razem poświęcona ludzkiemu wymiarowi idei wyszehradzkiej. Część zajęć poświęcona będzie aktualnej problematyce społeczno-politycznej Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. kwestiom bezpieczeństwa energetycznego, współpracy gospodarczej, perspektywom, priorytetom oraz promocją Grupy Wyszehradzkiej. Kontrowersyjne tematy i pytania, takie jak Miejsce małych krajów w polityce światowej, Gdzie jest Europa Środkowa? i Czy jesteśmy więźniami przeszłości?, mają na celu pobudzenie dyskusji nt. dziedzictwa przeszłości i współczesnych relacji. W programie znają się również ważne tematy globalne związane m.in. z rewolucją kulturową w krajach arabskich czy wzrastającą potęgą Indii i Chin.

W bloku poświęconym kulturze zaplanowano m.in. prezentację projektów społeczno-artystycznych węgierskiego teatru PanoDrama, polsko-słowacką rozmowę o literaturze nowych mediów oraz nostalgiczną wizytę studyjną poświęconą wielokulturowej Galicji. Już dzisiaj mamy przyjemność zaprosić na otwarty dla osób zainteresowanych Wyszehradzki Maraton Filmowy (10 lipca) z prezentacją najciekawszych dokumentów i animacji naszego regionu z ostatnich lat.

Letnia Szkoła Wyszehradzka – dwutygodniowy cykl szkoleń dla studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Program realizowany jest corocznie od 2002 roku, a jego celem jest przede wszystkim likwidacja wzajemnych stereotypów, budowanie przyjacielskich więzi i nawiązywanie międzynarodowych kontaktów. Wszystkie wydarzenia odbędą się na terenie Willi Decjusza w Krakowie, która na dwa tygodnie zamienia w wyjątkowe międzynarodowe forum młodych. Spotkania te są dla nich okazją do pogłębienia wiedzy z dziedziny polityki, ekonomii, kultury, nauk społecznych oraz stosunków międzynarodowych oraz zyskania cennego doświadczenia, które może przydać się w późniejszym życiu zawodowym. Uczestnicy Szkoły zaangażowani są w opracowanie projektów z zakresu współpracy międzynarodowej oraz prezentują wybrane aspekty tradycyjnej lub nowoczesnej kultury swoich krajów. Debaty z wybitnymi osobowościami świata polityki, ekonomii, pozwala młodym ludziom na bardziej obiektywną ocenę zjawisk oraz daje szansę poznania stanowisk i motywacji innych. Projekt został wyróżniony Międzynarodową Nagrodą Wyszehradzką ustanowioną przez ministrów kultury Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Letnia Szkoła Wyszehradzka
Od 30 czerwca do 13 lipca 2013 roku
Willa Decjusza w Krakowie

Dodaj komentarz