• 2013-06-27

Znamy wyniki naboru projektów na Festiwal Narracje 2013

Z pośród zgłoszeń prac 62 artystów na tegoroczny Festiwal Narracje w Gdańsku kurator Rob Garrett zdecydował o wyborze 8 projektów: Aleksandry Ciapki i Filipa Ignatowicza, Tomasza Domańskiego, Justyny Gruszczyk, Jakuba Knery, Anny Królikiewicz, Katarzyny Malejka i Tomasza Wlaźlaka, Kasi Swinarskiej i Grażyny Rigall.

Festiwal Narracje 2012, fot. B. Kociumbas (źródło: materiały prasower organizatora)

Festiwal Narracje 2012, fot. B. Kociumbas (źródło: materiały prasower organizatora)

Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej to międzynarodowy festiwal sztuki współczesnej odbywający się w ciągu trzech listopadowych nocy w przestrzeni publicznej Gdańska. Prace artystów zapraszanych na Narracje wchodzą w zakres sztuk wizualnych wykorzystujących m.in. technologię światła. Są to np. projekcje video na rozpoznawalnych bądź mniej znanych gdańskich budowlach i w ulicznych zakamarkach, video-instalacje w sklepowych witrynach czy we wnętrzach gdańskich galerii i w instytucjach kultury oraz prace wymagające interakcji publiczności.

Otwarty nabór projektów dla artystów i artystek mieszkających w Polsce ogłoszony został 30 stycznia i trwał do 31 marca 2013 r. Swoje projekty zgłosiło 62 artystów działających na terenie całej Polski. Kurator, Rob Garrett, zdecydował o wyborze 8 projektów:

  • Był dach, był dom, Aleksandra Ciapka i Filip Ignatowicz
  • Widmost, Tomasz Domański
  • Przemiany, Justyna Gruszczyk
  • Siostry, Jakub Knera
  • Bez tytułu (Rozziew), Paweł Kowzan
  • Bez tytułu, Anna Królikiewicz
  • Pożar, Katarzyna Malejka i Tomasz Wlaźlak
  • Zielnik czarownic, Kasia Swinarska i Grażyna Rigall
Festiwal Narracje 2012, fot. B. Kociumbas (źródło: materiały prasower organizatora)

Festiwal Narracje 2012, fot. B. Kociumbas (źródło: materiały prasower organizatora)

Powyższe projekty zostały stworzone w oparciu o koncepcję kuratorską Roba Garretta – Unearthing Delights / Odkrywanie zachwyca. Odnosi się ona do różnych aspektów obecnej i historycznej sytuacji obszaru skupionego wokół ulicy Długie Ogrody, na terenie którego odbywać się będzie tegoroczny Festiwal Narracje . Dwa wyrazy zawarte w tytule 5. edycji wydarzenia w sposób szczególny nawiązują do zjawiska powtórnego zaangażowania i zachwytu, które może być rezultatem odkrywania przeszłości i pokazywania potencjału miejsc pogrążonych w zapomnieniu.

Założenia koncepcji kuratorskiej realizowane są poprzez wybór projektów site-specific, selekcję projekcji video oraz projekty wybrane w otwartym naborze skierowanym do artystów mieszkających w Polsce. Realizacje przedstawione podczas Narracji odzwierciedlać będą historyczną i współczesną dynamikę Długich Ogrodów.

Organizator Narracji: Instytut Kultury Miejskiej
Współorganizator Narracji: Gdańska Galeria Miejska

Festiwal Narracje 2013 – wyniki naboru prac
Festiwal odbędzie się od 15 do 17 listopada 2013 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz