Rusza Festiwal Kultury Żydowskiej

Od 28 czerwca d 7 lipca potrwa w Krakowie 23. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej, czyli koncerty, ceremonie, wykłady, warsztaty i spotkania dotyczące historii, tradycji oraz współczesnej kultury i sztuki żydowskiej.

Plakat Festiwalu Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

Plakat Festiwalu Kultury Żydowskiej (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie został zapoczątkowany przez Janusza Makucha i Krzysztofa Gierata w 1988 roku. Był pierwszym festiwalem kultury żydowskiej w Polsce – zorganizowany jeszcze w czasach komunizmu – i miał przywrócić pamięć o wielowiekowej tradycji polskich Żydów.

Pierwsza edycja odbyła się w krakowskim kinie Mikro i składało się na nią kilka projekcji filmów oraz sesja naukowa. W czasie 25 lat swojego istnienia, festiwal wzbogacił się o koncerty, warsztaty, wykłady, spotkania, prezentacje filmowe, prezentacje sztuk wizualnych, zwiedzania i zbudował markę, rozpoznawaną na całym świecie. Festiwal jest leaderem w sposobie prezentowania kultury żydowskiej.

Festiwal jest aktualnie największą tak kompleksową i różnorodną prezentacją tego, czym żyje współczesna kultura żydowska – zarówno w Izraelu, jak też i w całej Diasporze. O udział w festiwalu zabiegają najwybitniejsi artyści, a każdego roku uczestniczy w nim niemalże 30 000 osób z całego świata.

Kultowym wręcz wydarzeniem festiwalu jest koncert Shalom na Szerokiej – w ciągu 7 godzin pokazuje muzykę żydowską z całego świata – w samym sercu żydowskiego Kazimierza: na ulicy Szerokiej.

Dyrektorem Festiwalu jest niezmiennie od pierwszej edycji Janusz Makuch, a jego organizatorem – od 1995 roku – Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej.

Od 2009 roku festiwal trwa cały rok, a to dzięki oficjalnemu klubowi festiwalowemu – Cheder Café, którą Stowarzyszenie otworzyło w dawnej modlitewni na Kazimierzu. Oprócz tego, że jest kawiarnią, pełni też funkcję czytelni i przede wszystkim – miejsca spotkań ze światem żydowskim. W tym ze światem żydowskim z Polski: sztandarowym projektem Chederu jest bowiem cykl koncertów Muzyczne Laboratorium Kultury Żydowskiej, prezentujący nową polską muzykę żydowską. W 2011 roku Stowarzyszenie wydało płytę z nagraniami koncertów w Cheder Café.

W 2012 roku Stowarzyszenie uruchomiło – dzięki grantowi z funduszy szwajcarskich – jako pierwsze w Polsce kompleksowy, całoroczny program wolontariatu w instytucji kulturalnej – pod szyldem THE MACHERS, obejmujący zajęcia edukacyjne, samokształceniowe oraz program społeczny i integracyjny.

23. edycja festiwalu w 2013 roku jest przełomowa – program wzbogacony jest o wiele nowych elementów, nową identyfikację wizualną i nowy język komunikacji.

23. Festiwal Kultury Żydowskiej
Od 28 czerwca do 7 lipca 2013 roku
Kraków

1 komentarz do artykułu “Rusza Festiwal Kultury Żydowskiej”

  1. Przed dołączeniem do Festiwalu Kultury Żydowskiej warto poczytać coś na temat historii Żydów w Polsce. Znakomitą, a przy tym łatwą w obsłudze i podaną w nowoczesnej formie opcją jest pomocnik historyczny tygodnia Polityka – “Historia Żydów Polskich”, którego krótką recenzję zamieściłem za swoim blogu – zachęcam do przeczytania:

Dodaj komentarz