• 2013-06-26

Koncert Stinga w Oświęcimiu

Już 29 czerwca odbędzie się koncert finałowy Life Festival Oświęcim 2013, podczas którego Sting zaprezentuje zarówno utwory solowe jak i repertuar legendarnego The Police.

Life Festival Oświęcim, logo (źródło: mat. prasowe)

Life Festival Oświęcim, logo (źródło: mat. prasowe)

Stingowi towarzyszyć będzie jego długoletni gitarzysta Dominic Miller, perkusista Vinnie Colaiuta, klawiszowiec David Sancious, skrzypek Peter Tickell oraz wokalistka Jo Lawry. Wartym podkreślenia jest fakt, że artysta po raz pierwszy zgodził się wziąć udział w polskim festiwalu. Do tej pory przyjeżdżał jedynie na odrębne koncerty. Na jego osobistą decyzję miała wpływ przede wszystkim idea towarzysząca festiwalowi i jego pokojowe przesłanie.

Brytyjski muzyk jest nie tylko kompozytorem, instrumentalistą, wokalistą i aktorem, ale też bardzo aktywnym działaczem społecznym, silnie angażującym się w akcje humanitarne, działalność na rzecz praw człowieka oraz problemów ekologicznych. Bardzo intensywnie wspiera Fundację Ochrony Lasów Tropikalnych oraz Amnesty International, organizację zaprzyjaźnioną i ściśle współpracującą z Life Festiwal Oświęcim. Właśnie idea promowania i budowania pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi dzięki muzyce, będąca przesłaniem tego wydarzenia, sprawiła, że Sting zdecydował się wziąć w nim udział. Na swoją trasę Back to Bass w 2012 roku sam zaprosił wolontariuszy Amnesty International, którzy zbierali podpisy pod petycją przeciwko zanieczyszczeniu ropą naftową Delty Nigru i naruszeniom praw człowieka w tym regionie Nigerii.

W czasie Life Festival Oświęcim 2013 wystąpią również inne, polscy i zagraniczni, znakomici artyści, m.in. Red Hot Chilli Pipers, Brodka, Ray Wilson, O.S.T.R, Jamaram, Poparzeni Kawą Trzy, Kozak System, Perfect i Future Folk.

Udział w Festiwalu potwierdził również jeden z najbardziej charyzmatycznych polskich dyrygentów i specjalista od repertuaru współczesnego – Marek Moś. Wyjątkowy koncert klasyczny odbędzie się w Oświęcimskim Centrum Kultury, gdzie wielbiciele eksperymentalnych brzmień będą mogli podziwiać prezentację muzyki Krzysztofa Pendereckiego, podczas którego na jednej scenie wystąpi także autor najbardziej sensacyjnego debiutu fonograficznego ostatniego dziesięciolecia dla kultowej londyńskiej wytwórni Decca, laureata Montreaux Jazz Solo Piano Competition, nominowanego do Gwarancji Kultury, nagrody Fryderyka oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej – Pianohooligana, czyli Piotra Orzechowskiego.

Life Festival Oświęcim 2013 – pomysłodawcą festiwalu jest Darek Maciborek. Life Festiwal Oświęcim to nie tylko muzyka. To równie ważne, pokojowe przesłanie, które niesie on ze sobą. Co roku w ramach festiwalu odbywa się cykl wydarzeń edukacyjnych. W tym roku zostanie zorganizowana wystawa, warsztaty oraz przeprowadzone będą dwie kampanie Amnesty International.

Life Festival Oświęcim 2013:
od 26 do 29 czerwca 2013 roku
Oświęcimiu

Dodaj komentarz