• 2013-06-26

Pieter Brueghel Starszy wraz z rodziną zawitają do Wrocławia

Od 23 lipca w Pałacu Królewskim we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego we Wrocławiu. To wyjątkowe wydarzenie pozwoli na obejrzenie dzieł z prywatnych kolekcji z całego świata, niedostępnych lub nigdy wcześniej nie wystawianych.

Pieter Brueghel Młodszy, „Siedem aktów miłosierdzia”, 1616-1618, 44x57,5 cm, kat.3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pieter Brueghel Młodszy, „Siedem aktów miłosierdzia”, 1616-1618, 44x57,5 cm, kat.3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już samo nazwisko Breughel czyni z tej wystawy wielkie wydarzenie. Dość powiedzieć, że z prezentowanego na wystawie kręgu artystów, w polskich zbiorach, znajduje się zaledwie kilka obrazów m. in. – Kazanie św. Jana Chrzciciela w Muzeum Narodowym w Krakowie czy Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Oba to kopie obrazów Pietera Bruegla Starszego, wykonane przez jego syna Pietera Młodszego.

Mamy więc okazję – po raz pierwszy w Polsce – zobaczyć dzieła artystów, cenionych od wieków przez kolekcjonerów i osiągających do dzisiaj najwyższe, jak na dawne malarstwo, ceny. Jednak to nie zawrotne ceny decydują o wartości tej wystawy, tylko znaczenie prezentowanych na niej dzieł w historii malarstwa europejskiego XVI i XVII wieku. Twórczość Flamandów to istotna tradycja i niewyczerpany potencjał kultury europejskiej. Poprzez malarstwo, dawni mistrzowie, wypracowali swoisty kod symboliczny, który fascynował ich współczesnych i inspirował wielu późniejszych twórców.

Prezentowane ponad 110 dzieł (w tym przeszło 90 obrazów) przedstawia panoramę twórczości Brueghlów, z powstałych w przeciągu 150 lat działalności słynnej artystycznej rodziny. Począwszy – i tutaj kolejna atrakcja – od dzieła Hieronima Boscha Siedem grzechów głównych. Twórczość Boscha, a zwłaszcza zawarte w niej napięcie między tym co ludzkie a boskimi prawami, była bowiem, kto wie czy nie największą, a na pewno ważną inspiracją dla Pietera Brueghela Starszego – ojca całego malarskiego rodu. Malowali przecież nie tylko jego synowie ale także wnukowie i prawnukowie. Obrazy Pietera Bruegla Starszego już za życia artysty były popularne i cenione, a po śmierci malarza popyt na nie jeszcze wzrósł. Dość szybko więc na rynku pojawiły się repliki jego dzieł, niektóre autorstwa syna Pietera. Nazwisko Breughel stało się synonimem jakości. Młodszym przedstawicielom rodu udało się nie tylko nie zepsuć tej marki ale twórczo ją rozwinąć.

Wystawa, będąca częścią międzynarodowej inicjatywy, organizowana jest przez Galerię Miejską we Wrocławiu, Stowarzyszenie Art for Public z Pragi i Fundację Galerii Miejskiej we Wrocławiu przy współpracy Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wystawa przyjeżdżająca z Rzymu zostanie zaprezentowana w Pałacu Królewskim w dniach od 23 lipca do 30 września 2013 roku. Następnie udaje się do Paryża a wkrótce potem obrazy na powrót staną się niedostępne dla szerokiej publiczności.

Rodzina Brueghlów. Arcydzieła malarstwa flamandzkiego
Wystawę można oglądać od 23 lipca do 30 września 2013 roku
Muzeum Miejskie Wrocławia – Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35
Wrocław

Dodaj komentarz