• 2013-06-26

GMO zabija miodek

Od 28 czerwca w Miejscu Projektów Zachęty w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac studentów pracowni Łukasza Skąpskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie pt. GMO zabija miodek.

Zaproszenie na wystawę „GMO zabija miodek”, Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaproszenie na wystawę „GMO zabija miodek”, Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują: Małgorzata Goliszewska, Artur Rozen, Mariusz Samól, Lidia Sapińska, Łukasz Skąpski, Agnieszka Soseńska, Mikołaj Tkacz, Rafał Żarski

Łukasz Skąpski o wystawie:

Wystawa składa się z dwóch części. Główna skupia prace, które w dużej mierze dotyczą problemów związanych z uprawami transgenicznymi. Druga – realizacje (głównie wideo) moich obecnych i byłych studentów, a w aneksie również ich wybrane projekty powstające w ciągu ostatnich trzech lat. Niektórzy z nich biorą już udział w ważnych wystawach czy festiwalach i są rozpoznawalni w Polsce, jak np. Małgorzata Goliszewska, autorka obsypanego nagrodami filmu Ubierz mnie, czy Mikołaj Tkacz znany jeszcze przed podjęciem studiów jako autor komiksów i rysunków. Ponadto swoje prace pokażą nagradzani na festiwalach wideo Artur Rozen, Mariusz Samól, Lidia Sapińska, Agnieszka Soseńska i Rafał Żarski.

(…) Projekt GMO zabija miodek — w skali mojej działalności nauczycielskiej — ma charakter eksperymentu. Praca nad tak wyraźnie określonym zagadnieniem nie jest dla mnie zwykłą praktyką — podczas zajęć ze studentami zwykle sugeruję im wybór własnych tematów, przyzwyczajając ich do podejmowania trudu samodzielnej wypowiedzi twórczej.

Zachęcając studentów do tematu GMO — niektóre z prac zostały wykonane specjalnie na wystawę — i wybierając je do projektu, chciałem uniknąć nadmiernego dydaktyzmu. W rezultacie powstały realizacje mówiące nie tylko o uprawach transgenicznych, ale i o zagrożeniach i katastrofach cywilizacyjnych. Niektóre z nich były realizowane w innych pracowniach lub tam miały swoją genezę. Jaskółcze gniazda z pociętych pieniędzy autorstwa Agnieszki Soseńskiej, poruszające temat chciwości, powstały w pracowni Waldemara Wojciechowskiego, gdzie asystentką jest Aleksandra Ska, tak jak i pełen subtelnego humoru film Mikołaja Tkacza na temat schodów GMO jest odpryskiem projektu w tejże pracowni realizowanego. Małgorzata Goliszewska pokazuje wideo na temat społecznej świadomości dotyczącej GMO, wykorzystujące wpisy w wyszukiwarce internetowej, które oparte jest na schemacie wypracowanym w pracy dyplomowej artystki pod kierunkiem Agaty Zbylut.

Reszta prac powstała pod moim kierunkiem: Armabud Agnieszki Soseńskiej to strona firmy internetowej produkującej kapsuły przetrwania na wypadek końca świata, która została zdjęta z internetu na prośbę zainteresowanych firm; polointernetowy podcast O Afryce Lidii Sapińskiej nawiązuje w formie do jej wcześniejszych prac; dokumentacja performansu Artura Rozena odnosi się do różnic zamożności i głodu panującego w niektórych rejonach na świecie. Zdjęcia Rafała Żarskiego pokazują zadłużonych młodych Polaków w kontekście sytuacji w Indiach, gdzie ćwierć miliona rolników popełniło samobójstwo z powodu spirali długów, w jaką wpadli, kupując transgeniczne ziarno firmy Monsanto.

Moja praca Tak wyglądała pszczoła powstała specjalnie na potrzeby projektu i tytuł wystarczająco tłumaczy jej sens. W ostatnich latach na całym świecie obserwuje się wymieranie pszczół. Do masowej eksterminacji doszło w Stanach Zjednoczonych, a w niektórych regionach Chin katastrofa przybrała już takie rozmiary, że kwiaty roślin uprawnych zapylać muszą ludzie. W Polsce masowe wymieranie rojów zaczęło się dwa lata temu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak brzemienne w skutki może być zniknięcie pszczół. Niektórzy twierdzą, że po wyginięciu pszczół ludzkość przetrwa tylko rok, niektórzy, że cztery lata. Pszczelarze utrzymują, że pszczołę należy uznać za gatunek zagrożony.

Kurator: Łukasz Skąpski

GMO zabija miodek
Projekt studentów pracowni Łukasza Skąpskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie.
Wernisaż: 28 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 roku
Miejsce Projektów Zachęty
ul. Gałczyńskiego 3
Warszawa

Dodaj komentarz