• 2013-06-26

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja

Film – sztuka otwarta to hasło 10. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja, który potrwa od 3 do 7 września w Koszalinie.

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, plakat, proj. Marcin Gręźlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, plakat, proj. Marcin Gręźlikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

W roku pierwszego znaczącego jubileuszu festiwal, będąc jedną z najważniejszych imprez integracyjnych i społecznych w Polsce, podkreśla szczególnie znaczenie filmu.

Zagadnieniem, wokół którego będą się koncentrować festiwalowe wydarzenia jest filmoterapia – dziedzina mało w Polsce znana, stosowana z sukcesem na świecie w rehabilitacji m.in. osób niepełnosprawnych. Terapii filmem w teorii i praktyce będzie poświęcona Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod festiwalowym hasłem Film – sztuka otwarta organizowana z Instytutem Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej z udziałem znakomitych specjalistów tematu.

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest konkurs filmowy. O statuetki Motyla 2013 powalczy w tym roku kilkadziesiąt produkcji z Polski, Europy i świata, w tym z Iranu, Serbii, Kanady, USA i Laosu. Nagrody w trzech kategoriach – film fabularny, film dokumentalny i film amatorski – przyzna jury w składzie: Andrzej Fidyk (przewodniczący), Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat i Philipe Lornac. Swoją nagrodę przyzna także publiczność. W ubiegłym roku laureatami nagród zostali: Hasta la vista w reż. Geoffreya Enthovena (najlepszy film fabularny), Najlepsza forma mojego życia w reż. Piotra Sobczaka (najlepszy film dokumentalny), Carpe diem w reż. Katarzyny Kuklińskiej (najlepszy film amatorski). Nagrodę publiczności otrzymał film Nietykalni w reż. Oliviera Nakache’a i Erica Toledana.

Konkursowi towarzyszyć będą imprezy: spotkania ze znanymi aktorami, paraolimpijczykami (m.in. podczas tzw. żywych lekcji wychowawczych w koszalińskich szkołach i Zakładzie Karnym), wystawy, happeningi, koncerty, warsztaty (w tym animacji). Większość imprez odbędzie się w siedzibie organizatora festiwalu, Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (Plac Polonii 1). Przed budynkiem biblioteki stanie filmowe miasteczko festiwalowe, a w podziemiach pojawi się Stare Kino, w którym będzie można obejrzeć arcydzieła kinematografii światowej.

Po raz trzeci Europejskiemu Festiwalowi Filmowemu Integracja Ty i Ja będą w ponad dwudziestu miejscowościach Polski towarzyszyć Małe Festiwale Ty i Ja, po raz pierwszy trafią za granicę. W wersji polonijnej zawitają do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Festiwalowe filmy wyświetli też 20 kin studyjnych w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie.

Wciąż można zgłaszać filmy do udziału w trzech festiwalowych konkursach: filmu fabularnego, dokumentalnego i amatorskiego. W tym ostatnim mogą wziąć udział filmy osób niepełnosprawnych oraz zrealizowane z ich znaczącym wkładem twórczym i organizacyjnym. Długość filmu nie może przekroczyć 10 minut. Technika wykonania i temat (nie musi dotyczyć tematu niepełnosprawności) są dowolne. Najlepsze filmy w swoich kategoriach otrzymają nagrody – statuetki Motyl 2013 przyznane przez jury festiwalu. Regulamin oraz karta zgłoszeniowa są dostępne na stronie internetowej festiwalu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 1 lipca 2013 r.

Pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja miała miejsce w Kołobrzegu, w 2003 roku. Organizatorami Festiwalu są: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Dyrektorem i pomysłodawczynią festiwalu jest Barbara Bielińska-Jaroszyk. Dyrektorem programowym – Dariusz Pawlikowski.

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja
3-7 września 2013 r.
Koszalin

Dodaj komentarz