• 2013-06-26

Do DNA Marilyn z kolekcji Getty Images Gallery

Od 5 lipca w Galerii Pustej Centrum Kultury Katowice będzie można oglądać wystawę zdjęć z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie pt. Do DNA Marilyn.

Marilyn Monroe, fotografia z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marilyn Monroe, fotografia z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę Marilyn Monroe w Centrum Kultury zostały wybrane 33 fotografie z bogatych zbiorów Getty Images Gallery. Kryterium wyboru było takie, aby były to zdjęcia trochę mniej znane i pokazujące Marilyn również od strony prywatnej (warto tutaj też wspomnieć o walorach estetycznych, czyli świetnym warsztacie fotografów).

Trudno ze zbioru tych fotografii wskazać jedno szczególnie wyjątkowe, ponieważ na wystawie znajduje się wiele perełek. Będzie można zobaczyć Marilyn tuż przed słynnym występem na różowym słoniu (podczas imprezy charytatywnej w marcu 1955 r. – na zdjęciach Marilyn sfrustrowana niedopasowanym kostiumem), na planie Przystanku autobusowego (filmu przełomowego w karierze Marilyn, nakręconego po edukacji w słynnej szkole aktorskiej Lee Strasberga) czy też na planie ostatniego ukończonego filmu – dramatu Skłóceni z życiem, który został napisany dla Marilyn przez Artura Millera, jej ostatniego męża.

Poza tym, dzięki zdjęciom, możemy podejrzeć Marilyn w sytuacjach prywatnych – czytającą, ubierającą się, nawet śpiącą, a jednak ciągle świadomą obiektywu. Warto też przyjrzeć się zdjęciom robionym w Nowym Jorku, ponieważ był to szczególny czas w życiu Marilyn. Uciekła do Nowego Jorku w połowie lat 50., by wyrwać się na chwilę z Hollywood i zobowiązań wobec wytwórni. Postanowiła zadbać tam o swój rozwój jako aktorki dramatycznej.

Marilyn miała niewiarygodną łatwość pozowania, uwielbiała sesje fotograficzne i efekty tej naturalności względem obiektywu poruszają do dziś. Kochała lustra i aparaty fotograficzne, wcielała się podczas sesji w tysiące ról, zależnie od nastroju. Agent reklamowy Marilyn, John Springer, powiedział: Można było rozmawiać z nią o jej ostatnim filmie, mógł być to nawet triumf i było zaledwie o.k., po prostu lubiła to. Ale kiedy mówiło się o jej ostatniej sesji fotograficznej… dopiero wtedy w jej oczach zapalały się iskierki.

Stała się jedną z najczęściej fotografowanych kobiet na świecie. Mówiła: Nie przeszkadza mi życie w świecie zdominowanym przez mężczyzn, tak długo, jak długo mogę być w nim kobietą. I tą właśnie kobiecość możemy podziwiać na każdym zdjęciu. Marilyn jest fascynującą postacią niezmiennie od kilkudziesięciu lat, legendą i ikoną popkultury. Jej życie i śmierć otoczone tajemnicą budzą silnie emocje i wiele spekulacji, ciągle powstają nowe wydawnictwa i wystawy opowiadające o MM. Dowodem niesłabnącej popularności Marilyn Monroe w Polsce była zeszłoroczna aukcja zdjęć ze zbiorów FOZZ, które to zdjęcia osiągnęły oszałamiające kwoty (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł za pojedynczą fotografię).

Kuratorka: Agnieszka Kurtok

Do DNA Marilyn. Wystawa zdjęć z kolekcji Getty Images Gallery w Londynie
Wernisaż: 5 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Galeria Pusta w Centrum Kultury Katowice

Dodaj komentarz