• 2013-06-26

Białoruska Sztuka Współczesna w Muzeum Górnośląskim

Od 26 czerwca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Białoruska Sztuka Współczesna.

Praca prezentowana na wystawie pt. „Białoruska Sztuka Współczesna”, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Славук КП 1905 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca prezentowana na wystawie pt. „Białoruska Sztuka Współczesna”, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Славук КП 1905 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ekspozycja Białoruska Sztuka Współczesna prezentuje wybór prac kilku pokoleń białoruskich artystów. Przejście od realistycznych form w dziełach do formalnego plastycznego języka, wykorzystanie nowych technologii, różnorodność tematyki to kilka zalet przedstawianych prac. Na wystawie będzie można zobaczyć grafiki, rzeźby oraz ręcznie tkane gobeliny. Różnorodność tematyczną łączy analiza historyczna, życie duchowe narodu, które przewija się w metaforach oraz symbolice.

Dzisiejsza białoruska grafika to spuścizna tradycji akademickiej. Przedstawia techniczną doskonałość, nowatorstwo oraz zdradza chęć eksperymentowania. Takie same tendencje zaobserwujemy w prezentowanej rzeźbie, gdzie przemyślane formy odwołują się do tradycji białoruskiej sztuki, interpretując je poprzez współczesne tematy. Ręcznie tkane gobeliny to dziedzina sztuki wymierająca i rzadko prezentowana, przez co tym bardziej zależało nam na jej pokazaniu w przygotowanym zestawieniu.

Wystawa zorganizowana dzięki pomocy Centrum Kulturalnego Białorusi w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Plastycznej w Mińsku.

Komisarz: Tomasz Raczyński

Białoruska Sztuka Współczesna
Wernisaż: 26 czerwca 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 15 lipca 2013 roku
Gmach główny, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dodaj komentarz