• 2013-06-25

Spektakl W imię Ojca Hamleta z udziałem osadzonych

Premiera W imię Ojca Hamleta odbędzie się 27 czerwca na Scenie Teatralnej Alternatora w Gdańsku. Spektakl jest wynikiem trzymiesięcznych warsztatów z udziałem osadzonych z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce.

Plakat spektaklu (źródło: mat. prasowe)

Plakat spektaklu (źródło: mat. prasowe)

Ośmiu aktorów pracowało nad realizacją przedstawienia finałowego pod okiem Magdaleny Zelent, teatrolożki i edukatorki teatralnej, która od trzech lat prowadzi zajęcia warsztatowe w gdańskim ZK. Za materiał do pracy uczestnikom służyły fragmenty Hamleta Williama Szekspira. Koncepcja przedstawienia narodziła się ze współpracy z osadzonymi, na bazie ich życiowych doświadczeń i przemyśleń, a profesjonalną pomocą w realizacji służyli trójmiejscy artyści – fotografik i operator filmowy Rafał Wojczal (audiowizualia), niezależny artysta wizualny i projektant Dominik Rudasz (scenografia), a także projektantka i kostiumografka Anna Stefaniak.

Podczas warsztatów (źródło: mat. prasowe)

Podczas warsztatów (źródło: mat. prasowe)

Uczestnicy warsztatów przeszli przez wszystkie etapy przygotowania spektaklu teatralnego – od pracy nad tekstem i elementów warsztatów aktorskich, przez współtworzenie koncepcji reżyserskiej i scenograficznej. Teraz czas na ostateczne zetknięcie z żywą publicznością na scenie. Przedstawienie finałowe będzie także dla widzów niezwykłą okazją do konfrontacji z obowiązującymi w społeczeństwie stereotypami na temat osób przebywających w zakładach karnych. W tegorocznym spektaklu zobaczymy przeróżnych Hamletów: młodszych i starszych, kloszardów i filozofów, mówiących po polsku, angielsku i francusku.

Choć wszyscy aktorzy pracowali nad jednym tekstem, najsłynniejszym monologiem Być albo nie być, każdy zinterpretował go w zupełnie inny sposób. Warsztatowicze odczytują postać Hamleta z perspektywy swoich doświadczeń i wykorzystują swoje naturalne predyspozycje, żeby wydobyć z bohatera Szekspira to, co jest im najbardziej bliskie. W pracy nad spektaklem wielu z osadzonych bardzo się otworzyło. Zrozumieli, że teatr to praca z własnymi emocjami i wyniki właśnie tej pracy zobaczymy w naszym spektaklu.

mówi reżyserka Magdalena Zelent.

Spektakl W imię Ojca Hamleta jest już trzecim teatralno-warsztatowym przedsięwzięciem realizowanym przez Magdalenę Zelent we współpracy z osadzonymi z ZK w Gdańsku-Przeróbce. Dotychczasowe Szekspir – produkt czasowo niedostępny (2011) i (C)Hamlety – duchy Ojców (2012) spotkały się z dużym zainteresowaniem społeczności akademickiej i wywołały dyskusję na temat metod resocjalizacji i arteterapii.

28 czerwca na zamkniętym pokazie spektakl obejrzą osadzeni Zakładu Karnego na Przeróbce. W lipcu spektakl będzie można zobaczyć dwukrotnie – 2 lipca w Domu Sztuki na Stogach, a 11 lipca na scenie Teatru Znak w CH Manhattan we Wrzeszczu (oba spektakle o godz. 18.00). Na wszystkie publiczne pokazy spektaklu wstęp wolny.

W imię Ojca Hamleta
Premiera: 27 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
na Scenie Teatralnej Alternatora (Wydział Filologiczny UG, ul. Wita Stwosza 55), Gdańsk

kolejne spektakle: 2 i 11 lipca.

Dodaj komentarz