• 2013-06-25

Lars Holdhus z rezydencją w Metropolis

20 czerwca w ramach programu Metropolis, Lars Holdhus rozpoczął swoją rezydencję artystyczną w Bytomiu inaugurując projekt A Place Where We Could go.

Lars Holdhus, „Christmas sweaters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lars Holdhus, „Christmas sweaters” (źródło: materiały prasowe organizatora)

A Place Where We Could Go (tytuł zapożyczony z piosenki Jeremy Jay´a) stanowi część międzynarodowego programu Projekt Metropolis współorganizowanego przez Fundację Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu i Muzeum Śląskie. Posługując się różnymi narzędziami sztuki współczesnej, podejmuje on dyskusję wokół naznaczonych stereotypami miejsc o skomplikowanej tożsamości, wydobywa nowe lub zapomniane przestrzenie mentalne regionu Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, który staje się na czas projektu laboratorium sztuki. Część prac (sitespecific) eksponowanych będzie w różnych przestrzeniach publicznych miast aglomeracji. Całość projektu podsumują wystawy zbiorowe oraz prezentacje projektu w Polsce oraz w instytucjach partnerskich. Wystawom towarzyszyć będzie dwujęzyczna publikacja. W projekcie udział biorą: Magda Fabiańczyk, Rafał Jakubowicz, Erla S. Haraldsdottir, Lars Holdhus, Paweł Kulczyński, Darri Lorenzen, Krystian Skylstad, Łukasz Surowiec, Fredric Vaerslev.

Lars Holdhus ur.1986, Hosle (Norwegia) jest absolwentem holenderskiej Gerrit Rietveld Academie i frankfurckiej Staatliche Hochshule für bildende Kunst, Städelschule. W swojej twórczości zajmuje się grą konwencji społecznych i subkultur, sytuacjami w których odrzucenie, wykluczenie i odmowa scala się w różne formy chaosu. Rosyjskie karty kredytowe, swetry świąteczne, disneyowski styl życia, napoje energetyczne – te i inne produkty, symbole różnych subkultur określających systemy społeczne porządku, nie tylko służą mu za teoretyczny punkt wyjścia, ale także jako narzędzia artystycznej ekspresji. Prace – opierające się na materiałach video, instalacjach, renderingach 3D, rysunkach, fotografiach i rycinach. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Lars Holdhus, A Place Where We Could Go
Program Metropolis
Bytom

Dodaj komentarz