Architekci plakatu

29 czerwca o godz. 19.00 w katowickiej Galerii Architektury SARP odbędzie się wernisaż wystawy Architekci plakatu. Lenica, Flisak, Zamecznikowie.

Architekci plakatu. Lenica, Flisak, Zamecznikowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Architekci plakatu. Lenica, Flisak, Zamecznikowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest fragmentem kolekcji pochodzącej z prywatnych zbiorów pracowni Robota. Wyselekcjonowany zbiór przedstawia prace znakomitych polskich plakacistów Jana Lenicy, Jerzego Flisaka oraz Wojciecha i Stanisława Zameczników, których nazwiska jednoznacznie kojarzone są z Polska Szkołą Plakatu. Mało jednak osób wie, że byli również absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Plakat jest dzieckiem kapitalizmu – to słowa Jana Lenicy. Wypowiedź jednego z głównych grafików kojarzonych ze zjawiskiem Polskiej Szkoły Plakatu skłania do refleksji nad celem całej produkcji plakatowej czasów PRL. Rzeczywiście, plakat polski wyzwolił się od surowych praw reklamy i konkurencji, graficy nie byli już li tylko rzemieślnikami na usługach firm (tak definiował zawód projektanta francuski klasyk Cassandre). Sprawiło to, że kontrowersyjna pozycja plakatu, pomiędzy sztuką a użytkowością, przesunęła się zdecydowanie w stronę sztuki, a twórcy mogli skupić się wyłącznie na formie i to w dodatku takiej, jaką dyktował im własny gust i dojrzałość plastyczna [...].

Plakat skrajnie się zhumanizował, zorientował na widza. Produkt, jeśli nazwiemy produktem film, czy spektakl, zszedł na plan dalszy, stał się jedynie pretekstem kreacji i dialogu autora z widzem. Na swój sposób czerpano z doskonale rozwiniętej przed wojną sztuki reklamy – stosowano intrygujące chwyty intelektualne, obietnice, potrafiono rozbudzić ciekawość widza.

Sylwia Giżka

Wernisaż wystawy: Architekci plakatu. Lenica, Flisak, Zamecznikowie.
29 czerwca 2013 r., godz. 19.00
Galeria Architektury SARP
Katowice

Dodaj komentarz