• 2013-06-25

Aleksandra Zapolska i Dominika Zaręba na Fieście Nocy Letniej

W ramach Festiwalu Fiesta Nocy Letniej w Pałacu pod Baranami w Krakowie można oglądać wystawę fotografii pt. Południowe inspiracje artystyczne z pracami Aleksandry Zapolskiej i Dominiki Zaręby oraz poezją Mariusza Kusiona.

Fot. Aleksandra Zapolska, „Fiesta nocy letniej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Aleksandra Zapolska, „Fiesta nocy letniej” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Taniec, ruch, rytm, atmosfera miejsca i chwili…Wystawa prezentuje prace trójki artystów, których łączy inspiracja kulturą flamenco i klimatami iberoamerykańskimi. W obiektywie Aleksandry Zapolskiej można odnaleźć kameralną atmosferę, światło, magię tańca i śpiewu flamenco oraz tango. Analogowe fotografie Dominiki Zaręby są artystyczną dokumentacją wędrówek w poszukiwaniu genius loci Andaluzji i piękna detalu. Wiersze Mariusza Kusiona przeniosą nas w świat, gdzie rytm życia wystukują obcasy, dźwięk gitary i klaszczące dłonie palmeros.

Aleksandra Zapolska – fotografka pochodząca z Ukrainy, od lat młodzieńczych związana ze Lwowem. Zawiłości historii lat transformacji zaprowadziły ją do Krakowa w którym zakochała się i tak już pozostało. Muzyka i taniec fascynowały ją od zawsze i to zauroczenie harmonią ruchu stara się przekazać poprzez fotografie, zatrzymać chwilę, stworzyć opowieść i uchwycić emocje odnalezione w spojrzeniu i geście. W jej zdjęciach ukryte są i opowieści o sobie.

Dominika Zaręba – z zamiłowania podróżniczka, publicystka, autorka książek i przewodników turystycznych, propagatorka ekopodróżowania, współzałożycielka Wydawnictwa Bezdroża. Swoje zdjęcia (nagradzane w konkursach) prezentowała na licznych wystawach autorskich w Polsce i zagranicą. Fotografia analogowa – jako zapiski z podróży – jest dla niej próbą uchwycenia atmosfery chwili i miejsca, opowiedzenia o świecie wielowymiarowym i różnorodnym, w którym mimo wszystko odnaleźć można piękno, tajemnicę i harmonię.

Mariusz Kusion – publicysta, poeta, animator kultury, działacz organizacji pozarządowych,prawnik i internacjolog. Swoje wiersze wystawiał na ekspozycjach m.in.w Krakowie i Poznaniu, a publikował w Akancie, Szafie, Protokole Kulturalnym i Migotaniach, w Internecie, antologiach i na poetyckich pocztówkach. Tworzy teksty piosenek, ale dla higieny psychicznej również artykuły naukowe. Nagradzany w konkursach poetyckich, prozatorskich i recenzenckich, w tym o zasięgu międzynarodowym.

Aleksandra Zapolska, Dominika Zaręba, Południowe inspiracje artystyczne
Festiwal Fiesta Nocy Letniej
Wernisaż: 24 czerwca 2013 roku, godz. 19.30
Festiwal odbywa się w dniach od 24 do 29 czerwca 2013 roku
Pałac pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz