• 2013-06-24

Druga edycja warsztatów Rzeczoznawcy

Do 9 lipca w Warszawie potrwa druga edycja designerskich warsztatów Fundacji Culture Shock Rzeczoznawcy przeznaczonych dla osób 55+.

Projekt „Rzeczoznawcy”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „Rzeczoznawcy”, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W maju, w Warszawie ruszył projekt Fundacji Culture Shock: Rzeczoznawcy 2. Są to warsztaty dla osób 55+ dotyczące designu. W ich skład wchodzą wykłady, dyskusje i, przede wszystkim, projektowanie przedmiotów codziennego użytku zgodnie z pomysłem uczestników. Jest to pierwsza w Polsce inicjatywa, która animowałaby w ten sposób grupę osób 55+, dając im szansę bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach pozwalających im wcielić się w rolę designera.

To już druga edycja Rzeczoznawców. Podczas warsztatów, które odbyły się w 2012 roku, uczestnicy wypracowali projekty przedmiotów związanych z takimi zagadnieniami jak: codzienne dźwiganie zakupów, opieka nad roślinami doniczkowymi podczas dłuższej nieobecności właściciela czy udoskonalenie przystanków autobusowych. Biorący udział w zajęciach sami decydują co chcieliby zaprojektować. Ulepszają też zastane przedmioty dbając o ich funkcjonalność, wygląd, użyte materiały oraz, co niekiedy jest kluczowe, o poszerzenie zakresu odbiorców mogących korzystać z danej rzeczy.

Podczas drugiej edycji projektu Fundacja Culture Shock organizuje dwie serie spotkań z dwoma różnymi grupami warsztatowymi. Jedna odbędzie się w Warszawie w siedzibie Fundacji Culture Shock, druga w Błoniu we współpracy z Błońskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Organizatorzy uznali, że ponieważ poprzednia edycja odniosła sukces, warto wyjść z ich działaniami poza Warszawę. Dwa cykle warsztatów zakończy Design Mixer – duże wydarzenie z pogranicza konferencji, medialabu oraz popularnej ostatnio formy biznes miksera – z udziałem przedstawicieli świata sztuki, designu, biznesu i nowych technologii.

Obecnie trwa warszawska seria warsztatów. Co tydzień 16 uczestników spotyka się w siedzibie Fundacji Culture Shock, żeby rozmyślać nad naturą otaczających nas rzeczy, krytykować je, ulepszać oraz samemu tworzyć koncepcje przedmiotów codziennego użytku. Uczą się na czym polega praca designera oraz tworzą pierwsze zarysy przyszłych projektów. Wśród problemów, które dyskutują znalazły się między innymi: pomijanie osób leworęcznych, zła widoczność przechodniów na drodze czy niefunkcjonalność akcesoriów do codziennego sprzątania domu innych. Warto obserwować ich działania oraz projekty, które będą wynikiem ich pracy.

Rzeczoznawcy 2
7 maja – 9 lipca 2013 r.
Fundacja Culture Shock, Al. Na Skarpie 15/16
Warszawa

Dodaj komentarz