• 2013-06-24

Polska Światłoczuła dzieciom

Między 24 a 28 czerwca Polska Światłoczuła  projekt kina objazdowego zawita do 7 miejscowości w Polsce. Będą wśród nich: Sanok, Bytom, Miasteczko Śląskie, Jaworzno, Lubochnia, Dębak i  Radziejowice.

"Bolek i Lolek" (źródło: mat. prasowe)

"Bolek i Lolek" (źródło: mat. prasowe)

Czerwiec to miesiąc, który zaczyna się Dniem Dziecka, a kończy z początkiem wakacji. Polska Światłoczuła bardzo lubi dzieci i do nich się uśmiecha. Na wakacje ma dla najmłodszych widzów niespodziankę – bajki o Bolku i Lolku. Oprócz bajek, dzieci będą miały okazję poznać tworzenie animacji od kuchni. Eliza Płocieniak-Alvarez, animatorka, zdradzi tajniki animacji, malowania na celuloidzie i tworzenia animowanych filmów poklatkowo.

Przygody Bolka i Lolka to przesympatyczne bajki wypełnione przedziwnymi perypetiami tej dwójki łobuzów, której nie sposób nie lubić. Przy tym dużo w tych historiach dystansu i poczucia humoru. A całość doprawia dobrze skomponowana muzyka. Rysunki są proste, ale niebanalne.

Chłopcy nie narzekają na nudę, jadą do Argentyny czy płyną łodzią podwodną. Ale nawet zwyczajna przejażdżka na rowerze w ich wykonaniu zamienia się w nadzwyczajną. Po drodze gubią kółka, mały rower Lolka zamienia się w starodawny bicykl, a na koniec lądują na tandemie.

Zbliżają się wakacje, czas podróży i przygód. Polska Światłoczuła zaprasza:

  • 24.06 Sanok (Galeria BWA), godz. 17.30
  • 25.06 Sanok (Galeria BWA), godz. 10.00
  • 25.06 Bytom, (Szansa dla Dziecka), godz. 18.00
  • 26.06 Miasteczko Śląskie (MOK), godz. 10.00
  • 26.06 Jaworzno, (Wspólnota Betlejem) godz. 15.30 oraz 18.00
  • 27.06 Lubochnia (Urząd Gminy), godz. 12.00
  • 28.08 Dębak (ośrodek dla uchodźców), godz. 10.00
  • 28.06 Radziejowice (OSP), godz. 13.00

Eliza Płocieniak-Alvarez – Wrocławianka, wykonała do utworu grupy Mikromusic, za który nominowana była w Polsce i w Buenos Aires do głównej nagrody w kategorii teledysku. Dzięki temu, że studiowała iberystykę, mogła wiele podróżować, co chwilę mieszkała w innym hiszpańskojęzycznym kraju. Stąd też objazdowe kino, światłoczuły festiwal na kółkach – to jej naturalny żywioł.  W trakcie tych podróży, znalazła się na warsztatach z komiksu i tam zdała sobie sprawę, że jej pasję związaną z rysowaniem oraz pasję filmowa, można połączyć. Odkryła polską szkołę animacji, zafascynował ją Jan Lenica. Zaczęła studia filmowe w Madrycie, które kontynuowała w Łodzi, w Se-ma-forze. Najbardziej lubi tworzyć animacje poklatkowe – są proste, błyskotliwe i dowcipne. Gdy zabiera się do pracy, ma w sobie coś z dziecka – ciekawość świata, radość tworzenia – niezbędne atrybuty każdego twórcy.

Polska Światłoczuła: Bolek i Lolek
Od 24 do 28 czerwca 2013 roku
Sanok, Bytom, Miasteczko Śląskie, Jaworzno, Lubochnia, Dębak i  Radziejowice

Dodaj komentarz