• 2013-06-24

Londyńczycy w Muzeum Mazowieckim

Od 27 czerwca w Muzeum Mazowieckim w Płocku będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Polish Art Now. Presented by Abbey House.

Stanisław Młodożeniec, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Młodożeniec, Bez tytułu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na początku czerwca londyńska Saatchi Gallery gościła wyjątkową wystawę Polish Art Now: Presented by Abbey House. Była to pierwsza zbiorowa prezentacja prac polskich twórców w tym niezwykle znaczącym dla światowych karier artystycznych miejscu. Od 27 czerwca dzieła wybranych artystów spośród biorących udział w londyńskiej ekspozycji oglądać można na wystawie Londyńczycy… w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Andrzej Cisowski, „Iluminacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Cisowski, „Iluminacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na płockiej wystawie będzie można znaleźć obrazy Andrzeja Cisowskiego, Agaty Kleczkowskiej, Stanisława Młodożeńca, Jakuba Słomkowskiego, Anny Szprynger, Szymona Urbańskiego, Macieja Wieczerzaka i Jana Wyżykowskiego – artystów w większości związanych z Domem Aukcyjnym Abbey House. Te w przeważającej mierze malarskie prace uzupełniają wielkoformatowe płótna Marka Niemirskiego. Artysta odtworzył na nich odciski palców kolegów po fachu, między innymi Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Fangora czy Wilhelma Sasnala.

Trudno połączyć w jedną całość przeciwstawne koncepcje obrazu prezentowane na tej wystawie. Nie da się połączyć ze sobą ekspresyjnych figuracji Urbańskiego z lirycznymi abstrakcjami Szprynger. Ta prezentacja dowodzi raczej różnorodności i indywidualności podejścia do zagadnienia obrazu dzisiaj.

Polish Art Now. Presented by Abbey House
Wernisaż: 27 czerwca 2013 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 7 sierpnia 2013 roku
Muzeum Mazowieckie
ul. Tumska 8
Płock

Dodaj komentarz