• 2013-06-24

Spotkanie wokół książki Ludowość na sprzedaż

28 czerwca o godz. 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się spotkanie wokół książki dr. Piotra Korduby Ludowość na sprzedaż.

Okładka książki „Ludowość na sprzedaż” (źródło: materiały prasowe)

Okładka książki „Ludowość na sprzedaż” (źródło: materiały prasowe)

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz Fundacja Bęc Zmiana zapraszają do udziału w spotkaniu wokół książki dr. Piotra Korduby Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Do rozmowy, którą poprowadzi Łukasz Gazur, zaproszeni zostali prof. Czesław Robotycki, dr hab Andrzej Szczerski oraz autor.

Ludowość na sprzedaż to książka o fenomenie, jakim w XX wieku było polskie wzornictwo, wnętrzarstwo i moda inspirowana sztuką i rękodziełem ludowym. Mimo że ludowość na sprzedaż może wydawać się dzieckiem czasów peerelowskich, wyrosła jednak z wyrafinowanej koncepcji, którą współtworzyły urzędnicze, naukowe i artystyczne elity międzywojennej Polski. To na wypracowanej wówczas modzie i mechanizmach wytwórczych opierała się Cepelia. Unikatowe przedsiębiorstwo utworzone już w powojennej, komunistycznej Polsce, które wykształciło własny – cepeliowski – styl, naznaczając nim nie tylko oficjalne wnętrza użyteczności publicznej, lecz także polskie mieszkania drugiej połowy XX wieku.

Ludowość na sprzedaż była nie tylko sposobem wykorzystania ludowej estetyki w rodzimym wzornictwie, lecz także wielkim, rozciągniętym na przestrzeni różnych okresów projektem o znaczeniu estetycznym, kulturowym, politycznym i gospodarczym.

Piotr Korduba, urodzony w 1976 roku, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią architektury mieszkalnej, kulturą zamieszkiwania i wnętrz oraz dziejami wzornictwa. Opublikował między innymi: Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych (Warszawa 2005), Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009, 2012) oraz Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (wraz z Aleksandrą Paradowską, Poznań 2012).

Wydawcy: Fundacja Bęc Zmiana, Narodowe Centrum Kultury (Warszawa, 2013)
Partner: Fundacja Cepelia
Partner spotkania: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

Spotkanie wokół książki Ludowość na sprzedaż
28 czerwca 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Etnograficzne
Kraków

Dodaj komentarz