• 2013-06-24

Charlotte Beaudry – Kusicielka w Krakowie

Od 27 czerwca w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Charlotte Beaudry pt. Kusicielka.

Charlotte Beaudry, bez tytułu (muchołówka), 2012, olej na płótnie, 200 x 180 cm, fot. Marc Wathieu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Charlotte Beaudry, bez tytułu (muchołówka), 2012, olej na płótnie, 200 x 180 cm, fot. Marc Wathieu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Charlotte Beaudry to belgijska artystka, która otrzymała nagrodę im. Georges’a Collignon w Mamac oraz nominację do nagrody Ariane de Rothschild. Była również stypendystką programu Partners in Art. W twórczości artystki dominują przedstawienia kobiet i ich świata związanego z typowymi dla płci pięknej rytuałami i akcesoriami.

Choć malarstwo uważane jest w świecie sztuki współczesnej za anachroniczne, stanowi główne medium, jakim odważnie posługuje się artystka. Jak zauważa dr Petra Van Brabandt z Sint Lucas University College of Art&Design w Antwerpii w tekście opisującym wystawę: artystki zazwyczaj wolą wykorzystywać inne media i strategie, niż malarstwo. Dzieje malarstwa bowiem to nieopowiedziana historia wykluczenia i uprzedmiotowienia kobiet, uciszanych z każdym pociągnięciem pędzla i na każdym czystym płótnie.

Z tym uprzedmiotowieniem Beaudry walczy poprzez swoje dzieła. Wśród prac znajdują się przedstawienia włosów, sukienek, pomalowanych na kolorowo paznokci, wyrwanych z kontekstu, uwolnionych i prowokujących do myślenia o tym czym posługują się kobiety uwodząc. Przykładowo obraz Dionaea muscipula przedstawia roślinę, która za pomocą barwy i słodkiej wydzieliny wabi owady, zaś w rzeźbie Przyjemność ruchomy palec zachęca do eksploracji, obiecując rozkosz. Artystka odnosi się również do problemu konsumpcjonizmu, pokazując szeroko zalewające nas dobra i ich wpływ na kształtowanie kobiecej tożsamości kulturowej. W swojej projekcji wideo zatytułowanej Anne Beaudry bada kobiecą tożsamość w kontekście widowiska i konsumeryzmu społeczeństwa.

Charlotte Beaudry urodziła się w 1968 roku w Huy w Belgii, mieszka i pracuje w Brukseli. Tworzy obrazy, rysunki, wideo. Jej dzieła znajdują się między innymi w kolekcjach FMAC Fonds Municipal d’Art Contemporain de la Ville de Paris, Collection d’art contemporain de la Banque Nationale de Belgique, Collection Charles Vandenhove.

Kurator: Monika Kozioł
Koordynator: Jeanne Pagin

Charlotte Beaudry, Kusicielka
Wernisaż: 26 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 września 2013 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
ul. Lipowa 4
Kraków

Dodaj komentarz