• 2013-06-22

Jacek Doroszenko – Artifact hunt

Od 14 lipca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można oglądać wystawę prac Jacka Doroszenko pt. Artifact hunt.

Jacek Doroszenko, „Artifact hunt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Doroszenko, „Artifact hunt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Doroszenko:

W 2011 roku na terenie otaczającym nieczynną czarnobylską elektrownię atomową miała miejsce seria niewyjaśnionych zdarzeń. Wśród nielicznych mieszkańców regionu krążą pogłoski, że od jakiegoś czasu przeprowadzano tam ściśle tajne eksperymenty, które wymknęły się spod kontroli. Wojsko zabezpieczyło teren w promieniu dziesiątków kilometrów, tworząc zamkniętą i doskonale strzeżoną Strefę. Podobnie jak po pierwszej katastrofie w 1986 roku, wydarzenie zostało zatuszowane przez władze. Jednak do ogólnej świadomości zaczęły przedostawać się niepokojące doniesienia opisujące rozwój wydarzeń.

Kilka miesięcy później na terenie Strefy zanotowano występowanie niewyjaśnionych anomalii oraz towarzyszących im artefaktów – tajemniczych obiektów, powstałych na skutek mutacji form organicznych. Podobno posiadają one wyjątkowe właściwości. Od tej pory w tamtejsze okolice zaczęły napływać grupy śmiałków, pragnących za wszelką cenę zbadać Strefę i dowiedzieć się, jakie tajemnice skrywa.

Prawdopodobnie niektórym z nich udało się ominąć oddziały wojskowe i wtargnąć na zamknięty teren. Ze względów bezpieczeństwa zazwyczaj podróżują w grupach. Jednak w momentach, w których odkrywają anomalię i towarzyszące jej artefakty, dochodzi pomiędzy nimi do konfliktów. Pomimo, że nie posiadają żadnej wiedzy na temat pochodzenia ani oddziaływania artefaktów, starają się je przejąć. Zdobycie artefaktu jest ich nadrzędnym celem, który są w stanie zrealizować nawet za cenę własnej śmierci.

Jacek Doroszenko, „Artifact hunt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Doroszenko, „Artifact hunt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Doroszenko to absolwent Architektury Wnętrz na Politechnice Białostockiej (dyplom 2002) i malarstwa w ASP w Krakowie (dyplom 2007). Zajmuje się sztuką nowych mediów, projektowaniem graficznym, malarstwem, muzyką i zjawiskami dźwiękowymi – komponuje oraz realizuje dźwięk na potrzeby komercyjnych projektów internetowych, a także własnych projektów artystycznych, wśród których można wymienić m.in. projekt Huta Artzine, Sonorury, czy Tonopolis. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz na festiwalach sztuki w kraju i za granicą (Future Places, Porto; Pole widzenia, Toruń; Survival, Wrocław; InSpiracje, Szczecin). Wspólnie z Ewą Doroszenko prowadzi pracownię graficzną Hemel. Ma na swoim koncie szereg wydawnictw płytowych, z których ostatnie to Nocturnes Online, 2012.

Jacek Doroszenko, Artifact hunt
Wernisaż: 14 czerwca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 14 lipca 2013 roku
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Dodaj komentarz