• 2013-06-21

Piotr Młodożeniec – Płótna, Półtony…

Od 28 czerwca w Galerii Entropia we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę prac Piotra Młodożeńca pt. Płótna, Półtony.

Autor: Piotr Młodożeniec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Piotr Młodożeniec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Młodożeniec wypracował własny rozpoznawalny styl, bazujący na estetyce ekspresjonistycznej Młodych Dzikich, minimalizowaniu i upraszaczaniu formy, operowaniu mocnym znakiem i skrótem myślowym przyprawionym ironią i humorem. Jednak najmocniejszy wpływ na jego twórczość wywarły przełomowe dekady 70-80, czasy rozkwitu ekspresji undergroundowej. Graffiti, szablon, sitodruk i pionierskie eksperymenty z pracą na komputerze weszły na stałe do repertuaru środków, jakimi posługuje się w swojej twórczości, a którą sam określa jako sztukę miejską. Miasto jest bowiem dominującym wątkiem jego twórczości i zarazem najważniejszym kontekstem funkcjonowania dla grafiki użytkowej.

Najnowsza seria prezentowanych na wystawie obrazów wizualnie nawiązuje do techniki rastra stosowanej w drukach gazetowych. Obrazy-informacje, kolumny dzienników, zdjęcia oraz gest malarski stwarzają – podobnie jak krótkie animacje – niezwykle dynamiczną, pulsującą kompozycję. Dynamika miasta, a w szczególności Wrocławia, miasta z tradycjami niezależnych działań artystycznych, aktualnie tętniącym wieloma zdarzeniami, jest doskonałym kontekstem dla tej prezentacji. Artysta zaprojektował także druk unikatowy – Pocztówkę dla Wrocławia, która będzie prezentem dla widzów odwiedzających galerię. Wystawie towarzyszy projekt specjalny – bogato ilustrowana gazeta zawierająca wywiad z artystą.

Piotr Młodożeniec (1956) to grafik, malarz, rysownik, projektant, autor filmów animowanych, ilustracji książkowych i prasowych, a nawet świetlnych kompozycji neonowych. Pochodzi z artystycznej rodziny: jest synem Jana Młodożeńca, jednego z najwybitniejszych twórców tzw. polskiej szkoły plakatu i bratem Stanisława Młodożeńca, malarza mieszkającego w USA. Studiował na warszawskiej ASP, dyplom w pracowni prof. H.Tomaszewskiego. Mieszka i pracuje w Warszawie. /Culture.pl/

Piotr Młodożeniec, Płótna, Półtony
Wystawę można oglądać od 28 czerwca do 26 lipca 2013 roku
Galeria Entropia
ul. Rzeźnicza 4
Wrocław

Dodaj komentarz