• 2013-06-21

Nicolas Grospierre z Kolekcji Wrzesińskiej

Od 21 czerwca na Rynku we Wrześni można oglądać wystawę plenerową fotografii Nicolasa Grospierra pt. Muzyka milczenia.

Fot. Nicolas Grospierre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Nicolas Grospierre (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyka milczenia to zestaw 30 zdjęć pochodzący z Kolekcji Wrzesińskiej 2012. Nicolas Grospierre to kolejny artysta – po Bogdanie Konopce, Andrzeju Jerzym Lechu i Mariuszu Foreckim – który stworzył zestaw fotografii do Kolekcji Wrzesińskiej (KW – projekt, w którym co roku Września zaprasza jednego autora, aby ten stworzył autorski zestaw zdjęć miasta). Grospierre, który fotografował miasto w ubiegłym i na początku bieżącego roku, swoją opowieść o Wrześni zbudował na kontrastach – połączył historię ze współczesnością. W praktyce oznacza to, że fotografował wnętrza współcześnie działających szkół wrzesińskich z historyczną salą lekcyjną w muzeum, gdzie strajkowały Dzieci Wrzesińskie. Grospierre fotografował także oczywiście Tonsil – zarówno część burzonego i niedawno częściowo spalonego kompleksu (na zdjęciach znajdują się również te części Tonsilu, które poszły z dymem w maju 2013), jak i wciąż działającej mniejszej firmy. Są też zdjęcia zimowego, spokojnego, zdawać by się mogło, cichego (bo przykrytego śniegiem), wrzesińskiego pejzażu.

Z jednej strony Grospierre domyka dotychczasową Kolekcję Wrzesińską, a z drugiej otwiera ją na zupełnie nowe spojrzenie. Nie ma na tych zdjęciach ludzi (tak jak u pierwszego realizatora kolekcji – Bogdana Konopki). Autor pokazuje Wrześnię prawie wyludnioną i pełną malowniczo zaniedbanych i tajemniczych zakątków. I choć zdjęcia nie są efektowne, to ich siła i wymowa tkwi w ich zestawieniu i łączących je treściach.

Nicolas Grospierre to laureat m.in. Biennale Weneckiego (wraz z Kobasem Laksą) i Paszportów Polityki – należy do czołowych fotografów młodego pokolenia, od kilkunastu lat mieszka w Polsce, choć pracuje w różnych częściach świata.

Organizator wystawy: Burmistrz Miasta i Gminy we Wrześni
Kurator wystawy: Waldemar Śliwczyński

Nicolas Grospierre, Muzyka milczenia– wystawa plenerowa
Wernisaż: 21 czerwca 2013 roku
Wystawę można oglądać do 31 sierpnia 2013 roku
Rynek we Wrześni

Dodaj komentarz