• 2013-06-21

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2013

W lipcu Poznań po raz szósty stanie się stolicą animacji. Od 13 do 19 lipca portwa tam Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, plakat, proj. Mateusz Sadowski (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, plakat, proj. Mateusz Sadowski (źródło: materiały prasowe)

W ciągu siedmiu festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach. Odbędą się retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Festiwalowym przeglądom towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych.

Ambicją Animatora było, jest i będzie umożliwianie zapoznania się polskiemu widzowi z tym, co w światowej animacji artystycznej najważniejsze, a zagranicznym gościom (a także młodszej publiczności) z najwartościowszymi osiągnięciami polskiej animacji

– mówi Marcin Giżycki, dyrektor artystyczny festiwalu.

Podczas 6. edycji festiwalu widzowie będą mieli okazję zapoznać się z klasycznymi dziełami polskiej animacji, w dużej mierze animacji eksperymentalnej. Festiwal zaprezentuje również to, co ciekawego dzieje się aktualnie w polskim i światowym filmie animowanym. Jak co roku ważnym elementem programu będzie sekcja Animacja i muzyka, w ramach której zaprezentowane zostanie szerokie spektrum działań, od form eksperymentalnych, poprzez rock aż po projekcje z towarzyszeniem wieloosobowej orkiestry.

Projekcjom, koncertom i warsztatom towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, w którym najlepsze filmy nagrodzone zostaną statuetkami Złotego, Srebrnego i Brązowego Pegaza. Po raz drugi przyznana zostanie również nagroda za najlepszy animowany film pełnometrażowy. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą:

  • Dmitry Geller – rosyjski twórca filmów animowanych, zdobywca Grand Prix w roku 2012
  • Theodor Ushev – wybitny bułgarski reżyser mieszkający i tworzący w Kanadzie
  • Katarzyna Głowicka – polska kompozytorka młodego pokolenia

którzy oceniać będą filmy krótkometrażowe oraz:

  • Yves Nougarède z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy – głównego partnera tegorocznej edycji festiwalu
  • Mikhail Gurevich – rosyjski krytyk filmowy
  • Olga Marczenko-Pärn – białoruska animatorka, od wielu lat mieszkająca i tworząca w Estonii (filmy pełnometrażowe).

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
13-19 lipca 2013 r.
Poznań

Dodaj komentarz