• 2013-06-21

Madama Butterfly w Teatrze Wielkim w Łodzi

22 i 23 czerwca o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędą się premierowe pokazy opery Madama Butterfly Giacomo Pucciniego.

„Madama Butterfly”, fot. Maciej Piąsta (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Madama Butterfly”, fot. Maciej Piąsta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wprawdzie prapremiera w mediolańskiej La Scali 17 lutego 1904 roku nie przyniosła Pucciniemu specjalnego sukcesu, jednak już druga realizacja – 28 maja tego samego roku w Brescii, rozpoczęła triumfalny pochód tej tragedii japońskiej w trzech aktach przez światowe sceny, pochód trwający do dziś – ku uciesze załzawionej publiczności.

I czy bardziej wzruszają nas losy naiwnie zakochanej, egzotycznej gejszy, czy dramatyczna, naładowana emocjami muzyka Pucciniego – mamy właśnie okazję to sprawdzić.

Obecna inscenizacja opery jest piątą realizacją w łódzkim Teatrze Wielkim (w tym wersja koncertowa w Teatrze im. S. Jaracza w 2012).

Po spektakularnym sukcesie w Brescii opera trafiła do Covent Garden – 10 lipca 1905, a do momentu premiery w Opera Comique i Metropolitan Opera w 1906, dzieło zdążyło już podbić Buenos Aires, Montevideo, Aleksandrię, Kair, Budapeszt i Waszyngton. Warszawa usłyszała operę w 1908.

Partytura Madamy Butterfly swoje orientalne zabarwienie zawdzięcza w nieporównywalnej mierze inwencji melodycznej i orkiestrowej kompozytora, stymulowanej tylko wzorcami oryginalnymi. Puccini łączy tematy japońskie z imitacjami własnego kroju, pragnąc osiągnąć więcej niż proste reprodukcje owych motywów. Szczególną jednak wartością dzieła jest partia tytułowa, mieniąca się całą gamą emocji – od poetyckiego liryzmu po dramatyczne uniesienia, z wysokim sopranowym D włącznie. Opera dostarcza słuchaczom chwil pełnych emocji, w mistrzowski sposób oddając to, co składa się na pucciniowski dramat – wartką akcję i konsekwentnie dawkowany postęp tragedii; tragedii kobiety odtrąconej przez bliskich, z powodu uczucia, które pozbawia ją tożsamości…

Madama Butterfly
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski
Reżyseria, inscenizacja: Janina Niesobska
Obsada: Ewa Biegas, Aleksandra Nobina-Chacińska, Sylwestr Kostecki, Bernadetta Grabias, Zenon Kowalski
Premiera – 22 i 23 czerwca 2013 r., godzina 19.00
Teatr Wielki
Łódź

Dodaj komentarz