• 2013-06-21

Alicja Bielawska na granicy codzienności i skojarzeń

Od 14 czerwca w Galerii BWA w Zielonej Górze można oglądać wystawę prac Alicji Bielawskiej pt. Kiedy rzeczy znajdą swoje miejsce.

Autorka pracy: Alicja Bielawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Alicja Bielawska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Haftowana zasłona zawieszona na metalowej konstrukcji wyznacza na wpół otwartą przestrzeń, podobnie jak gruba lina opleciona ciasno paskami tkanin, która przecina przestrzeń. Błyszczące sznurki zasłon lekko falują w przeciągu, a koce o nieregularnym wzorze miękko unoszą się nad podłogą. Tkane i wyplatane wzory gubią swój porządek, a kolorowe linie wyhaftowane na tkaninie są w rzeczywistości powiększonym wzorem, które dzieci zazwyczaj rysują, zanim nauczą się pisać. Metalowe pręty owinięte kolorowymi kawałkami materiałów tworzą zapętlający się trójwymiarowy rysunek. Rzeczy wyrwane z kontekstu tracą swoją funkcjonalność, a jednak ich uproszczone, zmienione czy przeskalowane formy wydają się dziwnie znajome. Rzeźby tworzą nowe miejsca, a te z kolei mogą służyć jako potencjalne schronienie i część prywatnej przestrzeni przekształconych wspomnień.

Prace Alicji Bielawskiej sytuują się na granicy między doświadczeniem codzienności, skojarzeniami i zapamiętanymi szczegółami. Odchylenie od tego, co bierzemy za dane, zwykłe, codzienne prowadzi artystkę do uważnej obserwacji i stawia pytania o względność percepcji i pamięci. Wystawa jest okazją do zaprezentowania serii rzeźb i prac na papierze powstałych w ostatnim czasie.

Alicja Bielawska (ur. 1980) to absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (2005) i sztuk pięknych na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie (2009). Uczestniczyła w European Exchange Academy w Beelitz, Niemcy (2008). Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) i Startstipendium, Mondriaan Fonds (2013/14). Tworzy rzeźby, instalacje, rysunki i pisze poezje. Jej prace koncentrują się wokół materialnej sfery codzienności i relacji pomiędzy przedmiotami i wnętrzami, a wspomnieniami. Interesuje ją względność percepcji i rola pamięci.

Pokazywała prace na wystawach indywidualnych, między innymi: Przybrane kształty w Galerii Arsenał w Białymstoku (2012), Obroty rzeczy w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2010), Mam poczucie, że o czymś zapomniałam – Myślę, że za dużo pamiętasz, Galeria Czarna w Warszawie (2010), We Don’t Think Enough About Staircases w Kunstenaarsinitiatief Paraplufabriek, Nijmegen, Holandia (2010), The Mountains – grow unnoticed – Teto Projects, Amsterdam (2010) oraz zbiorowych, między innymi w BWA Zielona Góra, Galerii Arsenał, Białystok, Galerii Arsenał, Poznań, BWA, Katowice, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa oraz w Holandii, Niemczech i Hiszpanii. Mieszka i pracuje w Warszawie i Amsterdamie.

Kurator: Romuald Demidenko
Współpraca: Marcin Kubiak, Karolina Spiak

Alicja Bielawska, Kiedy rzeczy znajdą swoje miejsce
Wystawę można oglądać od 14 czerwca do 7 lipca 2013 roku
Galeria BWA
Al. Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz