• 2013-06-21

Aktywni i Kreatywni we Wrocławiu

Od 21 czerwca we Wrocławiu pojawi się nowa, interaktywna przestrzeń, w której zaprezentowanie zostanie projekt Aktywni i Kreatywni – Polacy w Europie.

Proj. Ola Mirecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Ola Mirecka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aktywni i Kreatywni – Polacy w Europie to dynamicznie rozwijający się projekt, którego głównym celem jest promowanie i wspieranie polskiej aktywności oraz budowanie więzi z Polakami mieszkającymi za granicą.

Aktywni to grupa młodych ludzi z Czech, Francji, Niemiec, Norwegii i Węgier, których połączyły polskie korzenie i chęć poznania kultury przodków. W trakcie projektu brali oni udział w kursie integracyjnym, przybliżającym tajniki języka, historii i polskich tradycji, otwierającym na dialog międzykulturowy, wymianę i zdobywanie nowych doświadczeń. Działania te zakończyły się dwutygodniowym pobytem w Polsce, podczas którego wolontariusze poznawali źródła swojej tożsamości, zwiedzali zabytki Dolnego Śląska i jego stolicy oraz pomagali przy organizacji wystawy projektu Aktywni i Kreatywni – Polacy w Europie prezentowanej podczas I MFDP WrocLove Design w dniach 9–12 maja w Hali Stulecia.

Kreatywni to dwudziestu dwóch artystów, których łączy pasja projektowania i fakt tworzenia poza granicami Polski. Podczas wystawy głównej I MFDP WrocLove Design prezentowali oni swoje projekty i brali udział w panelach dyskusyjnych, co było świetną okazją do spotkań, wymiany poglądów dotyczących sztuki i designu, a także nawiązania nowych kontaktów. Uczestniczyli także w otwartych spotkaniach z publicznością, w trakcie których odpowiadali na pytania dotyczące ich twórczości.

Wystawa, która już w piątek 21 czerwca pojawi się na ulicy Oławskiej, jest zwieńczeniem I edycji projektu. To prezentacja kreatywnych działań rodaków zza granicy, a także podsumowanie doświadczeń i wydarzeń, w których brali udział uczestnicy oraz pokazanie ludziom, ile można zdziałać wspólnie, inspirując się kulturą. Forma zaprojektowana specjalnie na potrzeby instalacji jest odpowiedzią na dynamikę przemieszczających się po ulicy Oławskiej ludzi. Ekspozycja umieszczona na dywanie z trawy ma zachęcać do interakcji, chwilowego odpoczynku od zgiełku miasta. Na ażurowej drewnianej konstrukcji umieszczony zostanie mechanizm działający na zasadzie obrotowych kół, pozwalający każdemu na wpływ na kształt wystawy.

Atrakcją instalacji będzie skrzynka pocztowa, umożliwiająca wysłanie listy bądź kartki Polakom mieszkającym poza granicami kraju.Każda wiadomość wrzucona do skrzynki zostanie przez nas przesłana dalej. Dowodem na żywotność tej formy komunikacji będzie wpis oraz zdjęcie na fan page’u.

Projekt Aktywni i Kreatywni – Polacy w Europie realizowany jest we współpracy z pięcioma organizacjami polonijnymi: Związkiem Polaków w Norwegii, Stowarzyszeniem Polsko-Francusko-Niemieckim, Polskim Samorządem Narodowościowym w Ujpeszcie, Polskim Związkiem Kulturalno-Oświatowym w Republice Czeskiej i Polonia Nova.

Organizatorem projektu jest Fundacja na Rzecz Kreatywności i Innowacji OPEN MIND, współorganizatorem zaś – CRZ Krzywy Komin.

Aktywni i Kreatywni
Od 21 czerwca 2013 r.
Ul. Oławska
Wrocław

Dodaj komentarz