• 2013-06-20

Wszystkie drogi prowadzą do Mekki i wizyta autorki w Polsce

17 czerwca nakładem wydawnictwa Smak Słowa ukazała się powieść Wszystkie drogi prowadzą do Mekki, której autorka – nagrodzona arabskim Bookerem Raja Alem – do 20 czerwca gości w Polsce.

Wszystkie drogi prowadzą do Mekki, Raja Alem – okładka książki (źróło: mat. prasowe)

Wszystkie drogi prowadzą do Mekki, Raja Alem – okładka książki (źróło: mat. prasowe)

Wszystkie drogi prowadzą do Mekki to egzotyczny kryminał a zarazem powieść – przewodnik opowiadająca o współczesnym świętym mieście, szukającym swojej tożsamości między szklanymi wieżowcami i dawnymi świątyniami. Raja Alem – jako pierwsza kobieta w historii – została za nią nagrodzona arabskim Bookerem.

Mekka, dwumilionowe miasto w Arabii Saudyjskiej przyciągające pielgrzymów z całego świata. W szczelinie między domami zostają odnalezione zwłoki nagiej, młodej kobiety. Z obawy przed skandalem żadna miejscowa rodzina nie identyfikuje zmarłej. Komisarz Nasir al-Kahtani musi ustalić tożsamość zabitej i odnaleźć jej mordercę. Odkrywa, że w ostatnim czasie w okolicy zniknęły dwie młode kobiety: Azza i Aisza. Która z nich została zamordowana?

Raja Alem, snując kryminalna intrygę, wprowadza czytelnika w samo serce miasta, do którego wstęp mają tylko wyznawcy islamu. Jej książka to spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronika wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podroż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już budowli. Powieść odkrywa zbrukane oblicze świętego miasta – od prostytucji i religijnego ekstremizmu, po wyzysk pracowników pod rządami budowlanych korporacji niszczących historyczne dzielnice.

Świat powieści to mikstura historii i dnia teraźniejszego, realności i fantazji. Postacie z krwi i kości mieszają się z wytworami snów. Wyjątkowy styl książki utożsamia narrator – Wielogłowy – duch dzielnicy Abu Alroos, w której koncentrują się wszystkie postaci i wydarzenia kryminalnej opowieści. Ta powieść to elegia. Napisałam ją ze smutku i rozpaczy nad zmianami, którymi ulega moje miasto – mówi autorka.

Raja Alem urodziła się w 1970 roku w Mekce. Nosi tytuł przewodnika duchowego pielgrzymów, który w jej rodzinie przechodzi z pokolenia na pokolenie. Jest autorką dziesięciu książek, pięciu sztuk teatralnych i utworów dla dzieci oraz zdobywczynią licznych nagród, w tym prestiżowej International Prize for Arabic Fiction (tzw. arabski Booker) za powieść Wszystkie drogi prowadzą do Mekki. Mieszka na zmianę w Paryżu i w saudyjskiej Dżuddzie. Studiowała literaturę angielską.

Jej pozycja we współczesnej literaturze arabskiej jest podobna do pozycji Nabokowa w naszej. Łączy ich styl: mistrzowski, erudycyjny, dowcipny i jednocześnie – w jakiś sposób – niebezpieczny

mówi jej angielski tłumacz, Tom McDonough.

Raja Alem na zaproszenie wydawnictwa 17 czerwca gościła w Warszawie, a 20 czerwca o godz. 18.00 w krakowskim Massolit Cafe odbędzie się jej drugie spotkanie z polskimi czytelnikami.

Raja Alem, Wszystkie drogi prowadzą do Mekki
Przekład z języka arabskiego: Izabela Szybilska-Fiedorowicz
Premiera: 17 czerwca 2013 roku
Wydawnictwo Smak Słowa

Dodaj komentarz