• 2013-06-20

Józef Wilkoń wraca do Tarnowa

Od 5 lipca w BWA w Tarnowie będzie można oglądać wystawę prac Józefa Wilkonia pt. Powrót do Tarnowa.

Autor pracy: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Józef Wilkoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Otwarciu towarzyszyć będzie promocja książki Józef Wilkoń. Szum drzew w opracowaniu Janusza Górskiego. Podczas wystawy będzie można zobaczyć przegląd ilustracji w technice pasteli, piórka i akwareli, nie zabraknie także monumentalnych drewnianych prezentacji rzeźbiarskich jak słoń, łoś, tur, w otoczeniu mniejszych przedstawień psów, kotów, lisów, gęsi, tygrysów, dzikiego ptactwa czy nietoperzy. Wystawa wprowadzi nas w bajkowy świat artysty, skierowany nie tylko do młodego odbiorcy.

Tytuł wystawy nawiązuje do nieoczywistych, ale bardzo ciekawych związków Artysty z Tarnowem. Ojciec Artysty – Piotr Wilkoń – współtworzył tarnowski ruch oporu w okresie II wojny światowej jako członek Delegatury Rządu Londyńskiego na Tarnów i okręg tarnowski. Ciekawostką jest pokrewieństwo Artysty z Janem Szczepanikiem. Babka Józefa Wilkonia – Teresa z domu Szczepanik była krewną słynnego wynalazcy.

Józef Wilkoń to ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami.

Józef Wilkoń, Powrót do Tarnowa
Malarstwo, grafika i rzeźba
Wernisaż: 5 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Słowackiego 1
Tarnów

Dodaj komentarz