ArtBoom plewi Rynek Podgórski

21 czerwca artyści i kuratorzy uczestniczący w krakowskim Grolsch ArtBoom Festivalu spotkają się o godz. 18.00 na Rynku Podgórskim aby… wspólnie wyplewić ten jeden z najpiękniejszych placów Podgórza.

Grolsch ArtBoom Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grolsch ArtBoom Festival (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chcą w ten sposób podziękować mieszkańcom za gościnę dla ich projektów i za umożliwienie realizacji w dzielnicy festiwalowych aktywności.

Do udziału w akcji organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Krakowa, nie tylko tych mieszkających w Podgórzu. Zapewniają niezbędne do pracy narzędzia, worki do pakowania wyrwanych chwastów, a także narzędzia do sprzątania. Akcja zaczyna się o godz. 18.00.

Przez cały festiwal czuliśmy się w Podgórzu mile widzianymi gośćmi [...] Większość naszych instalacji miała charakter włączający: podkreślały tożsamość dzielnicy i wspólnotowy charakter działań, ale nie zmieniały jej na trwałe. Wspólną akcją na finał dwutygodniowego święta sztuki w przestrzeni publicznej chcemy nie tylko podziękować mieszkańcom za wsparcie, ale także poprawić jakość ich życia – w ramach Protestu społecznego Julii Vogl głośno narzekali bowiem na nieskoszoną trawę i chwasty szpecące Podgórze.

– podkreśla Małgorzata Gołębiewska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Po zakończeniu plewienia, o godz. 21.00 – także na Rynku Podgórskim – odbędzie się projekcja dokumentu Krzysztofa Żwirblisa Muzeum Społeczne będącego rezultatem spotkań artysty i kuratorów z mieszkańcami, bez których Grolsch ArtBoom Festival nie byłby możliwy.

5. Grolsch ArtBoom Festival rozpoczął się 7 czerwca i jako bohatera obrał właśnie Podgórze. Przez blisko dwa tygodnie zrealizowano piętnaście projektów wśród nich m.in.: Mural/Antymural Vovy Vorotniova podkreślający naturalne piękno czystej ściany, wspólnotowy projekt Grupy Medusa – Klopsztanga, trzepak reaktywacja, czy Second Moon Syndrome – sztuczny księżyc na Kładce Bernatka łączący obydwa brzegi miasta. W kinie Wrzos powstała niepokojąca dźwiękowa instalacja Katarzyny Krakowiak, Łukasz Skąpski zamknął w białym kontenerze 10 m sześciennych zimowego powietrza, a Krzysztof Żwirblis tworzył muzeum społeczne badając historie prywatne i zaangażowanie mieszkających tu ludzi. Charakter społecznej akcji miał także projekt Julii Vogl Kolorując niewidoczne w Podgórzu, w której mieszkańcy mieli zakwalifikować się do którejś z kolorystycznych kategorii określającej ich nastawienie, zawód, dyspozycje.

Grolsch ArtBoom Festival to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy – nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizuje go Krakowskie Biuro Festiwalowe. Od dwóch lat sponsorem tytularnym festiwalu jest marka Grolsch.

Grolsch ArtBoom Festival
7-21 czerwca 2013 r.
Kraków

Dodaj komentarz