• 2013-06-20

DOK.Incubator 2013

17 czerwca we Wrocławiu wystartowała pierwsza sesja DOK.Incubatora 2013. Międzynarodowe warsztaty dla twórców filmów dokumentalnych w tym roku goszczą w Polsce po raz pierwszy.

Kadr z filmu „Besence Open” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Besence Open” (źródło: materiały prasowe organizatora)

DOK.Incubator to seria międzynarodowych warsztatów dla europejskich dokumentalistów. Powstał z myślą o całych zespołach pracujących nad filmem – reżyserach, montażystach i producentach – których silne koncepcyjnie i zdradzające potencjał na międzynarodowy sukces projekty znajdują się już na etapie postprodukcji. Wsparciem filmowców na etapie montażu i przygotowania filmów do sprzedaży zajmie się kilkunastu wybitnych specjalistów w dziedzinie filmu dokumentalnego m.in. dyrektor festiwalu DOK Leipzig Claas Danielsen, duńska producentka filmów dokumentalnych i fabularnych Sigrid Dyekjær czy polski dokumentalista Paweł Łoziński. Tegoroczne zajęcia poprowadzą też choćby Per K. Kirkegaard, zdobywca Emmy za montaż filmu Armadillo, montażysta Larsa von Triera Jacob Thuesen czy Wolfgang Widerhofer, współtwórca filmów Nikolausa Geyrhaltera.

Wrocławska sesja DOK.Inkubatora jest pierwszą z trzech zaplanowanych na rok 2013. Pierwszy etap zbudowany jest dwutorowo: z jednej strony uczestnicy pracują nad wyłuszczeniem struktury narracyjnej projektu z najlepszymi montażystami, z drugiej – budują jego potencjał dystrybucyjny, przygotowując pierwsze drafty strategii sprzedażowej. Na wrocławską sesję składają się case studies, zajęcia teoretyczne, szczegółowa analiza filmu oraz intensywne, indywidualne sesje montażowe. Drugie spotkanie DOK.Incubatora odbędzie się we wrześniu w Bratysławie. W stolicy Słowacji uczestnicy skupią się na stworzeniu ostatecznej wersji montażowej filmu oraz na opracowaniu strategii marketingowej projektu. Finał edycji 2013 odbędzie się na przełomie października i listopada podczas festiwalu filmowego DOK Leipzig. Będzie to dla uczestników wyjątkowa okazja – spotkają się z kluczowymi redaktorami zamawiającymi filmy dla telewizji, agentami sprzedaży, selekcjonerami festiwalowymi oraz dystrybutorami.

O tym, że DOK.Incubator stanowi prawdziwy krok w stronę międzynarodowego sukcesu świadczą rezultatu edycji 2012. Filmy rozwijane w ramach DOK.Incubatora zakwalifikowane zostały do najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – dwa filmy znalazły się w sekcjach konkursowych IDFA w Amsterdamie, jeden w CPH:DOX i jeden w DOK Leipzig. Projekty związane z DOK.Incubatorem – m.in. The Machine Which Makes Everything Disappear – zebrały także mnóstwo nagród.

Do udziału w tegorocznych sesjach szkoleniowych zakwalifikowano 8 filmów dokumentalnych. W tej starannie wyselekcjonowanej grupie znalazły się fińsko-szkockie 16 Years Till Summer, węgierskie Besence Open, Chuck Norris vs Communism z Wielkiej Brytanii, Cooper’s Challange z Danii, projekty ze Słowacji – Okhwan’s Mission Impossible i Czech – Pit-hole oraz rosyjski Sukhanov. Polskim reprezentantem podczas tegorocznej edycji DOK.Inkubatora jest film Życie motyla z warszawskiego Endorfina Studio w reżyserii Piotra Bernasa, produkowany przez Martę Golbę. Film przedstawiony został niedawno na pitchingu Dragon Forum 2013 podczas 53. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Według twórców ma to być opowieść o współczesnych gladiatorach, arenie i krwawych rozgrywkach, świadomej autodestrukcji radykalnego buntownika i mistrza świata w walkach.

Wrocławska sesja jest wyjątkowa ze względu na swój otwarty charakterze – do wzięcia udziału i obserwowania warsztatów zaproszono wszystkich chętnych. Stąd dodatkowych pięć polskich projektów, które trafiły na konsultacje podczas DOK.Incubator we Wrocławiu. Są to: Czeski łabędź Aleksandry Teplińskiej o emerytkach z małej czeskiej wioski; KRK przenoszący widzów na ulice Krakowa; kreacyjny dokument o realizatorze dźwięku 15 stron świata; śledzący trzynastoletnią historię młodej Rosjanki, żyjącej wśród bezdomnych film Marzenie Julii oraz Jutta i ja o poszukiwaniach Stefanii Grabowskiej, Polki, która ukrywała żydowską dziewczynkę podczas drugiej wojny światowej. Organizatorzy pierwszej sesji do współpracy zaprosili również łódzką Szkołą Filmową – wybrani studenci będą uczestniczyć w sesji wrocławskiej poszerzając swoje umiejętności. Młodzi Polacy zainteresowani filmem zaproszeni są również na trzy otwarte spotkania. Podczas środowego panelu Good Start montażyści Gesa Marten, Per Kirkegaard, Claudio Hughes i Ivo Trajkov porozmawiają na temat tworzenia efektownego, a jednocześnie efektywnego otwarcia filmu; w czwartek Sigrid Dyekjær, Peter Jäger i Andrea Prenghyova skupią się na problemach dystrybucyjnych i PR-owych produkcji filmowej; trzecim i ostatnim otwartym spotkaniem będzie Your Brand…? Yourself! prowadzone przez Freddy’ego Neumanna, jednego z najlepszych duńskich marketing managerów.

DOK.Incubator
17-23 czerwca 2013 r.
Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin
Wrocław

Dodaj komentarz