• 2013-06-20

Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń z Upłynnianiem Infiltronu w Bydgoszczy

29 czerwca w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy odbędzie się poczwórna projekcja synchroniczna pt. Upłynnianie Infiltronu jako Drogi Krzyżowej – Stacja IV – Nierzeczywistość obserwacji, której autorami są Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń.

Alicja Żebrowska, Jacek Lichoń, „Upłynnianie Infiltronu jako Drogi Krzyżowej – Stacja IV – Nierzeczywistość obserwacji”, klatka nr 3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alicja Żebrowska, Jacek Lichoń, „Upłynnianie Infiltronu jako Drogi Krzyżowej – Stacja IV – Nierzeczywistość obserwacji”, klatka nr 3 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jest to szóste Upłynnianie Infiltronu i czwarta prezentacja z serii Drogi Krzyżowej (po Krakowie, Olsztynie i Zielonej Górze), która będzie mieć postać poczwórnej projekcji synchroniczej. Autorzy ujawnią w niej swoje eksperymenty dezorientacyjne i modalne systemy obserwacyjne. Prawie 40 minutowa projekcja składa się z trzynastu odrębnych kompozycji wideo-dźwiękowych. Obraz zmontowany jest z trzech Infiltracji Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego (Zespół Obserwacyjny Ptaków) oraz ze specjalnie do tej stacji przeprowadzonego rekonesansu w Bydgoszczy. Całość łączy tekst, będący kolażem z ważnych i mniej znanych wydarzeń z historii Bydgoszczy oraz rzeki Brdy.

Cykl Stacji Drogi Krzyżowej jest kolejną formą Upłynniania Infiltronu, dzieła powstającego od 15 lat. Miejsce każdej prezentacji to sieć dawnych lub nadal istniejących galerii BWA. Śledząc dawny i obecny przebieg sieci wodnej, docieramy do rodowodów historycznych miasta i regionu. W procesie geograficzno-semantyczno-artystycznej penetracji, powstaje interdyscyplinarna mapa wydarzeń.

Alicja Żebrowska – urodziła się 24 września 1956 roku w Zakopanem. Rzeźbiarka, performerka, autorka filmów wideo i wideo-instalacji. Mieszka i pracuje w Krakowie. W latach 1978-1981 studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom rzeźbiarski obroniła w 1981 roku. Swoją edukację uzupełniała także na Wydziale Rzeźby Wyższej Szkoły Sztuk Stosowanych w Wiedniu (1990-1992). Około 1993 roku wystąpienia Żebrowskiej radykalizują się, artystka zaczyna posługiwać się bardziej kontrowersyjnym językiem wypowiedzi. Szybko nadana jej została etykietka skandalistki. Wiązało się to także z coraz bardziej określoną tematyką jej prac – kwestią płciowości, androgyniczności, obszarami cielesnych tabu i zakazanej seksualności, odpychającej i fascynującej jednocześnie.

Od 1997 Żebrowska wspólnie z Jackiem Lichoniem kontynuuje projekt Infiltron, którego częścią są wykonywane przez nich rytuały z wielu dziedzin życia, według obrządków różnych religii i zasad społecznych różnych kultur (ich pierwsze działania dotyczyły ceremonii zaślubin). Artyści przestrzegają obowiązujących reguł i form, jednocześnie je modyfikując. Projekt ma charakter otwarty, bo – jak piszą artyści – prezentacja dzieła jest jego tworzeniem. Kolejne odsłony Infiltronu przybierają odmienne formy i nazywane są przez twórców Upłynnieniami.

Jacek Lichoń – urodzony w Krakowie w 1966 r. W latach 1989-1996 studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 1996 roku dyplom w Zakładzie Estetyki (praca: Współistnienie tradycyjnych i eksperymentalnych elementów estetyki w twórczości Andy Warhola oraz środki artystyczne przez niego stosowane). W kręgu zainteresowań i działalności jest film eksperymentalny oraz muzyka elektroniczna.

Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń, Upłynnianie Infiltronu jako Drogi Krzyżowej – Stacja IV – Nierzeczywistość obserwacji
Projekcja odbędzie się 29 czerwca 2013 roku o godzinie 17.00
Galeria Miejska bwa
ul. Gdańska 20
Bydgoszcz

Dodaj komentarz