Zjazd Marzycieli, czyli powrót do IV Biennale Form Przestrzennych

Od 28 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. PRZEprojekt: Zjazd Marzycieli. Kuratorami ekspozycji są Marta Kołacz, Natalia Cieślak i Piotr Lisowski.

Zjazd Marzycieli, IV Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, 1971 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zjazd Marzycieli, IV Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, 1971 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W opinii Włodzimierza Borowskiego, jednego z najciekawszych artystów drugiej połowy XX wieku w Polsce, najwygodniej rozmyślać O obrotach ciał niebieskich siedząc w miękkim, obrotowym fotelu. Do takiej konkluzji doszedł zastanawiając się nad projektem, który miał być zrealizowany w trakcie elbląskiego Zjazdu Marzycieli czyli IV Biennale Form Przestrzennych w 1971 roku. Organizatorzy włączonego w ogólnopolski program obchodów 500 urodzin Mikołaja Kopernika wydarzenia, przyjęli formułę przekraczania granic sztuki. Artystom pozostawiono całkowitą swobodę co do formy i treści realizowanych prac. Kopernik zaś stał się symbolem procesu zmierzającego do postawienia artystycznego światopoglądu na głowie..

Nie bez przyczyny Zjazd Marzycieli, Włodzimierz Borowski i wielki astronom staną się punktem wyjścia dla wystawy mającej miejsce w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Referencje, czas i miejsce są istotne. Przywołana czterdzieści lat późnej, zaaranżowana przez Borowskiego czasoprzestrzenna sytuacja, w Roku Dziedzictwa Kopernika, w kontekście Torunia, przyjemnie kusi – jak obracanie się wokół własnej osi na obrotowym fotelu. Z tej perspektywy Kopernik jawi się nam przede wszystkim jako marzyciel, mimochodem postawiony na pomniku, a sama wystawa opowiada o działaniach wymykających się logice, efemerycznych, ulotnych, powstających w kontrze – o działaniach, których potencjał tkwi w aktywności artystów.

Artyści: Włodzimierz Borowski, Justyna Gruszczyk, Adrianna Jarzębowska, Cezary Lisowski, Katarzyna Malejka, Joanna Małecka, Joanna Sitko, Magdalena Węgrzyn
Identyfikacja graficzna: Monika Grubizna
Kuratorzy: Marta Kołacz, Natalia Cieślak, Piotr Lisowski

PRZEprojekt: Zjazd Marzycieli
Wernisaż: 28 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, LabSen
Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz