• 2013-06-19

Maria Poprzęcka o mereżkach, frywolkach, riuszkach, krzyżykach…

27 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prof. Maria Poprzęcka poprowadzi wykład pt. Mereżki, frywolki, riuszki, krzyżyki…. Spotkanie odbędzie się w ramach programu towarzyszącego wystawie Praca kobiety nigdy się nie kończy.

Erwina Ziomkowska, Bez tytułu (buty), Galeria Zderzak, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Erwina Ziomkowska, Bez tytułu (buty), Galeria Zderzak, Kraków (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spotkanie osnute wokół książki prof. Poprzęckiej Uczta bogiń, o której sama autorka mówi:

Kameralne spotkanie dwunastu artystek. Zestawienie to mój całkowicie osobisty wybór. Nie ma tu jednego kryterium. Przeciwnie – urzekała mnie odmienność ich losów i sztuki. Niektóre budzą podziw – dla talentu, osiągnięć artystycznych i życiowych, także urody, inne zdają się wręcz niezbyt sympatyczne – wykorzystują swoją kobiecość, są nawet wyrachowane. Wszystkie walczyły z przeciwnościami losu. No i tworzyły sztukę.

Maria Poprzęcka – historyk i krytyk sztuki, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Głównym przedmiotem jej zainteresowań jest malarstwo XIX wieku oraz sztuka współczesna i ich szeroki kontekst krytyczny i teoretyczny. Autorka licznych publikacji, w tym m.in. książki Uczta bogiń. Kobiety, sztuka i życie (Agora, 2012). Bardzo istotne są dla niej zagadnienia metodologiczne i aksjologiczne, zwłaszcza wynikające z badań nad sztuką nowoczesną. Od 1998 do 2011 roku Prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Członek Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Maria Poprzęcka, Mereżki, frywolki, riuszki, krzyżyki...
W ramach programu towarzyszącego wystawie Praca kobiety nigdy się nie kończy
Spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2013 roku o godzinie 17.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz