Święto sztuk performatywnych w Poznaniu

Rozpoczynający się 24 czerwca Malta Festival Poznań jest największym festiwalem sztuk performatywnych w Polsce, zajmującym również ważne miejsce w kalendarzu europejskich imprez kulturalnych.

Malta Festival Poznań 2013 (źródło: mat. prasowe)

Malta Festival Poznań 2013 (źródło: mat. prasowe)

Od 2010 r. program festiwalu (obejmujący takie dziedziny jak teatr, performance, muzyka, taniec, film oraz sztuki wizualne) budowany jest wokół wybranego tematu przewodniego – idiomu – który odnosi się bądź to do ważnych, a mało w Polsce znanych, zjawisk w sztuce światowej, bądź też do zagadnień zajmujących kluczowe miejsce w refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. W 2013 r. , istotą idiomu zatytułowanego Oh man, oh machine / człowiek-maszyna, będzie relacja między człowiekiem a maszyną.

Transhumanizm, przemiany człowieka dokonujące się w wyniku rozwoju nauki i technologii, granice podmiotowości – te tematy wymagają uważnej refleksji artysty, który jest w stanie spojrzeć na dynamikę współczesności z przenikliwością filozofa, zadając pytania ogólne, uniwersalne, dociekające istoty rzeczy, a jednocześnie jest świadomy i zainteresowany zmianami wyobraźni, wrażliwości i percepcji jednostki. Takim artystą jest Romeo Castellucci, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców europejskich, który o tegorocznym nurcie tematycznym festiwalu mówi: nazwa idiomu: oh man, oh machine wyraża z jednej strony westchnienie, smutek, obawę; z drugiej – zachwyt nad maszyną.

Udział Castellucciego w roli kuratora idiomu, reżysera spektaklu The Four Seasons Restaurant i autora oprawy wizualnej koncertu Scotta Gibbonsa jest wydarzeniem wyjątkowym. Jak powiedział Piotr Gruszczyński, Castellucci jest artystą, który w tej chwili definiuje to, co dzieje się w teatralnej Europie. Potwierdzeniem tych słów jest przyznanie mu na tegorocznym Biennale Sztuki w Wenecji nagrody Złotego Lwa za całokształt twórczości w dziedzinie teatru.

Wśród artystów zaproszonych do programu znajdują się wybitni twórcy z różnych dziedzin sztuk performatywnych, tacy jak tg STAN, Gisèle Vienne, Needcompany, Simon Vincenzi, Marta Górnicka, Damaged Goods & Meg Stuart, Cindy Van Acker, Janusz Orlik, Vincent Dupont, Kurt Hentschläger.

W tym roku wydarzenia Malta Festival odbywać się będą w 23 różnych poznańskich lokalizacjach. Sercem festiwalu stanie się Plac Wolności, który zostanie w całości zaaranżowany na potrzeby festiwalowiczów.

W czasie Malta Festival Poznań postindustrialna przestrzeń Starej Rzeźni stanie się centrum wydarzeń z dziedziny sztuk wizualnych. Gwiazdą tej części festiwalu będzie Tino Sehgal, który właśnie otrzymał główną nagrodę Złotego Lwa na weneckim Biennale Sztuki, a nieco wcześniej został nominowany do prestiżowej nagrody Turnera. Jedno z pomieszczeń Starej Rzeźni zostanie zaaranżowane przez poznańskich artystów, muzyków, inżynierów, informatyków na przestrzeń dla prac mieszczących się w ramach tak zwanej cyberekologii, pokazywanych w projekcie kuratorskim Transnature Is Here. W innych dwóch przestrzeniach pokażemy spektakularne instalacje muzyczne: wahadło o średnicy 10 metrów nazwane przez Cod.Act czyli jego twórców, Cycloïd-E oraz The speaking piano, autorstwa kompozytora Petera Ablingera, którego zamiarem było umożliwienie przeniesienia nagrań dowolnego dźwięku – muzyki, hałasów, ludzkiej mowy – na instrument akustyczny.

Swoje najciekawsze spektakle zaprezentują również repertuarowe teatry poznańskie: Teatr Nowy i Teatr Polski. W wyniku współpracy Malta Festival i Teatru Ósmego Dnia powstał spektakl Ceglorz, który jest opowieścią o życiu byłych i obecnych pracowników znanej poznańskiej fabryki Cegielskiego, przez pryzmat której pokazany jest stopniowy zanik etosu pracy, a w konsekwencji tworzonych w oparciu o niego wspólnot. Premierowe pokazy będą miały miejsce w Hali W7 fabryki maszyn im. Hipolita Cegielskiego.

Obok wielkich, prestiżowych wydarzeń, można będzie wziąć udział w całej gamie wydarzeń otwartych. Na dwóch scenach w centrum festiwalowym na Placu Wolności odbędą się liczne spektakle, koncerty i pokazy filmowe. Ważnym elementem festiwalu są działania nakierowane na bezpośredni kontakt z publicznością oraz tworzenie projektów dla lokalnych społeczności przy ich współudziale. Temu służyć będzie Forum zatytułowane Człowiek. Granice, z udziałem m.in. prof. Zygmunta Baumana jak i cały program nowego festiwalowego projektu – Generatora Malta, w którym zaplanowano m.in. prowadzone przez Jacka Żakowskiego spotkania Wokół Demokracji , warsztaty kulinarne Głód Macieja Nowaka, Fify, czyli popołudniowe potańcówki, a także organizowane we współpracy z lokalnymi partnerami eko-targ, wymienialnia ubrań, rzeczy i usług, spotkania z pasjonatami i przedstawicielami ginących zawodów, a także warsztaty dla dzieci w przestrzeni zaaranżowanej przez Concordia Design. Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Generatora Malta będą bezpłatne i w większości odbywać się będą na Pl. Wolności.

Wydarzeniami, które jednorazowo przyciągają największe tłumy uczestników są doskonałe koncerty międzynarodowych gwiazd. W tym roku odbędą się dwa takie wydarzenia. Pierwszym będzie koncert zespołu zaliczanego do wąskiego grona formacji, które zmieniły oblicze współczesnej muzyki – legendy muzyki elektronicznej, grupy Kraftwerk (piątek, 28 czerwca 2013 r., na terenie Starej Gazowni). Przed tym kultowym zespołem zagra poznańsko-wrocławski duet Niwea. Natomiast na zakończenie tegorocznej przedłużonej edycji festiwalu, 20 lipca, wystąpi Atoms For Peace, czyli supergrupa, w której spotkali się charyzmatyczny frontman Radiohead Thom Yorke i jeden z najlepszych basistów na świecie – Flea z Red Hot Chili Peppers. Ich koncert poprzedzą występy kolejnych świetnych muzyków: amerykańskiej wokalistki, multi instrumentalistki i kompozytorki Chan Marshall znanej jako Cat Power oraz fascynującej kenijsko-brytyjskiej grupy Owiny Sigoma Band.

Serię różnorodnych, a przy tym darmowych, koncertów zaplanowano w klubie festiwalowym usytuowanym na poznańskim Placu Wolności. Wystąpią tam: Grabek/ Maja Koman + Vj Jago, Thieves Like Us, Jessie Evans, Scott Gibbons & Romeo Castellucci, British Sea Power, Diamond Version, Gin Ga, Sinkane, Marek Dyjak, Skubas, Mooryc/ Wójciński/ Zimpel + Vj Jago oraz An On Bast & Maciej Fortuna + Vj Pillow.

Malta Festival Poznań
Od 24 czerwca do 20 lipca 2013 roku

Dodaj komentarz