• 2013-06-19

Kompletne wydanie Partit klawesynowych J.S. Bacha

Debiutancki, trzypłytowy album klawesynistki Małgorzaty Sarbak, która nagrała komplet Partit klawesynowych Jana Sebastiana Bacha, 17 czerwca ukazało się nakładem Lado ABC we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

„Partity klawesynowe", okładka (źródło: mat. prasowe)

„Partity klawesynowe", okładka (źródło: mat. prasowe)

Bach skomponował Partity na przestrzeni kilku lat, uszeregował według tonacyjnego klucza i wydał jako Clavier Übung. Opus I powstał w 1731 roku w Lipsku, gdzie był kantorem u św. Tomasza. Tam właśnie co niedzielę komponował kantaty i animował życie kulturalne, koncertując z prowadzonym przez siebie Collegium Musicum w kawiarni Zimmermanna. Tam też słuchacze cotygodniowych koncertów mieli szczęście podziwiać Partity w wykonaniu samego autora.

Partity klawesynowe Jana Sebastiana Bacha to kunsztowny zbiór afektów ubranych w tańce, lamenty i popisy – zwiewne menuety, namiętne sarabandy, skoczne gigi i przekorne couranty. Wszystkie poukładane, bez przypadku i błędu w wyliczeniach, bo Bach był też naukowcem. Wszystkie rewolucyjne, wyznaczające nową jakość, bo Bach był też wynalazcą.- mówi Małgorzata Sarbak.

Partity, będące poważnym wyzwaniem dla każdego klawesynisty, to muzyczny traktat podsumowujący osiągnięcia Bacha w dziedzinie formy suitowej. Niezwykle wymagające, różnorodne i nade wszystko nowatorskie, zostały wydane przez samego kompozytora i oznaczone jako opus 1 – pierwsze wydane dzieło. Ich ukazanie się w 1731 roku, jako pierwsza część cyklu Clavier Übung, wywołało sensację w świecie muzycznym. Nikolaus Forkel (pierwszy biograf Bacha) opisywał je następująco: Nigdy dotąd nie widziano i nie słyszano tak znakomitych kompozycji klawesynowch. I każdy, kto nauczył się dobrze kilku takich utworów, mógł z ich pomocą zrobić w świecie karierę. Partity klawesynowe Bacha w wykonaniu Małgorzaty Sarbak zarejestrowane zostały w niewielkim kościółku w podwarszawskich Urlach. Artystka wystąpi także 26 czerwca w Barze Studio w Warszawie, gdzie odbędzie się koncert promujący wydawnictwo.

Premiera: Partit klawesynowych Małgorzaty Sarbak
17 czerwca 2013 roku
Wydawnictwo: Lado ABC

Dodaj komentarz