• 2013-06-18

Wszyscy grają Fredrę

20 czerwca mija 220 lat od urodzin wybitnego komediopisarza i poety Aleksandra Fredry. Z okazji obchodów rocznicowych Dom Komedii Aleksandra Fredry przygotował teatralną grę miejską Wszyscy grają Fredrę.

"Wszyscy grają Fredrę", logo (źródło: mat. prasowe)

"Wszyscy grają Fredrę", logo (źródło: mat. prasowe)

Gra będzie okazją do poznania znanych i nieodkrytych dzieł Fredry w interpretacji aktorów warszawskich teatrów młodego i starszego pokolenia. Gra miejska to jednak coś więcej niż spektakl. Gracze będą uczestniczyć w serii epizodów, będą wykonywać zadania i wejdą w interakcję z tekstami i aktorami.

Wszyscy grają Fredrę będzie wydarzeniem, wyróżniającym się tym, że w tworzeniu scenariuszy współgrały trzy elementy: oryginalne teksty Fredry, doświadczony organizator gier miejskich i aktorzy. Scenariusze nie zostały zaprojektowane odgórnie, ale były współtworzone przez aktorów i performerów.

Wyjaśnia Katarzyna Kwiecień z Domu Komedii Aleksandra Fredry.

W grze wezmą udział aktorzy z Teatru Improwizowanego Klancyk, Stowarzyszenia Praktyków Dramy Stopklatka, Teatru Baj, Fundacji PERFORM, Fundacji Sztuka Ciała, Performerii Warszawy, Teatru Parabuch.

Gry miejskie to ani nie podchody, ani nie przedstawienia. Tajemnica tkwi w tym, że we Wszyscy grają Fredrę połączymy potencjał, który tkwi w jednoaktówkach Fredry, w Małpie w kąpieli czy Pawle i Gawle z inwencją zespołów teatralnych i świeżym spojrzeniem graczy. To może być wybuchowa mieszanka.

O grach miejskich jako o nowych formach edukacji i rozrywki mówi Marcin Mitzner z Games Development, koordynator gry.

Dom Komedii Aleksandra Fredry to inicjatywa potomków komediopisarza, która ma na celu przede wszystkim pielęgnowanie pamięci o przodku poprzez działania edukacyjne i wydawnicze (publikację bajek, organizowanie konkursów, przeglądów teatralnych, wystaw), a także popularyzację gatunku komedii. Dom Komedii chce przywrócić gatunkowi komedii ważne miejsce w życiu kulturalnym i społecznym Polaków. W odbudowywanym pałacu w Łaszczowie planowane jest stworzenie pierwszego muzeum poświęconego twórczości Aleksandra Fredry. Będzie to miejsce otwarte dla działań edukacyjnych i artystycznych.

Rejestracja (dopiero podczas rejestracji gracze poznają miejsce startu) jest bezpłatna, kontakt: kontakt@gamesdevelopment.pl.

Wszyscy grają Fredrę
20 czerwca 2013 roku, godz. 19.00
Warszawa

Dodaj komentarz